cinsiyet ayrımı nedir

Modern dünyada hayat ritmi ve tedirginliği ileekonomik durum, giderek artan sayıda kadın erkekle eşitlik için kesinlikle her şeyde gayret göstermektedir. Bu bağlamda, aile değerleri bazen arka plana geçiyor. Bu eğilim, eşitlik ideolojisinin tezahür etmesinin başlıca nedenlerinden biri olabilir. Sonra soru ortaya çıkıyor - cinsiyet ayrımı nedir.

Cinsiyetçilik ne demektir?

Cinsiyetçilik, telaffuz edilmişcinsiyete dayalı ayrımcılık. Birçok kişi kendisine ne cinsiyetçi olduğunu soruyor. Bu, cinsiyet ayrımcılığı fikirlerini destekleyen bir kişidir. Bu terimler, herhangi bir cinsiyete işaret edebilir, ancak daha sıklıkla kadınlara yönelik ayrımcılıkla ifade edilir. telaffuz demokrasi rağmen bu ideoloji ve sosyal bir ünitede dini konularla, ailesi ile ilgili ekonomi ve siyaset, eğitim, tıp alanında yaygındır.

Cinsiyet ayrımcılığı belirtileri

Bu kavram hayatla yakından alakalıToplum, hangi faaliyetin birçok alanında kullanılır. Kural olarak, erkek seksi, maddi zenginlik, siyasi güç ve sosyal statüye sahiptir. Bir erkeğin bir ailenin başı olduğu düşünülürken, bir kadına ev hanımı ve çocuk bakıcısı rolü verilmektedir. Tarihsel olarak gerçekleşti, belki de bunun mantığı var, ancak daha adil seksin iş dünyasında güçlü olanlarla uçabileceği, iş yapabileceği ve spor başarılarından gurur duyabileceği örnekler var.

Örneğin, cinsel ayrımcılığın bazen fark edemeyeceği belirtileri vardır:

 • Evlilik, aile, kişisel yaşam gibi konuları tartışmak;
 • uygunsuz, bazen aşırı samimi espriler;
 • bir davanın yönetimine kabul edilmek ve siyasi ve ekonomik konuları çözmek;
 • sıkı kıyafet kodu;
 • işyerinde hakların ezilmesi;
 • kariyer büyümesinin önünde bir engel;
 • ücret sınırlama.

kadın cinsiyetçilik

Cinsiyetçiliğin nedenleri

Kural olarak, cinsiyetçilik kaynakları çok sosyal topluma, kurallarına ve geleneklerine bırakılır. Kamu, kadınların gerçeği için kullanılıyor:

 • küçük bir maaş ile astları işgal etmek;
 • Ailenin ve çocukların yetiştirilmesinde daha fazla zaman ayrılıyor;
 • Ev yapmak;
 • Siyasi sorunlara ayrılmış zaman ayrılmıştır;
 • Psikolojik olarak daha az kararlı.

Düşünülen stereotiplerOrada hayatın çeşitli alanlarındaki kadınları bypass birçok bakımdan kadınların birçok örnek vardır, ya da daha güçlü seks temsilcileri ile eşit olduğumuzu sivil, emek, siyasi, hukuki ve ekonomik konularda kendinden aşağı olmasa da, şiddetli cinsiyet ayrımcılığı neden olur.

Cinsiyetçilik Türleri

Genellikle psikologlar böyle bir ideolojinin iki biçimini ayırt eder:

 1. Açık ve düşmanca, erkeklerin temsilcileri herhangi bir fırsatta bir kadını alenen aşağılamaya çalıştıklarında.
 2. Yardımsever erkekler kızlara olumlu davranırlar, fakat paralel olarak onları çaresiz ve savunmasız olarak değerlendirirler.

Erkek cinsiyetçiliği, karşı cinsle farklı bir ilişki içinde kendini gösterebilir, örneğin:

 1. Düşman.
 2. Aşağılayıcı veya rahatsız edici.
 3. Saygınlık ve gelişme fırsatlarını azaltmak.
 4. Tepeden bakan.

Bu veya taktik seçimi, temelde,faaliyet alanından, ortakların birbirleriyle ilişkisi, daha ileri planlar, toplumun görüşleri, sosyal kurallar veya dini ve aile gelenekleri. Cinsiyetçiliğin yaygın türleri arasında aşağıdakiler bazen ayırt edilir:

 • işyerinde;
 • ailede;
 • öğrenme sürecinde;
 • arkadaşlarının şirketinde.

cinsiyetçilik ne demek

Cinsiyetçilik ve Feminizm

Feminizm eşitlik ideolojisidirçeşitli yaşam alanlarında erkeklerin ve kadınların hakları. Çoğu durumda, bu siyaset, ekonomi, eğitim ve sağlıktır. Genellikle bu terim kadın cinsiyetçiliği kavramıyla karşılaştırılır ve bu tamamen doğru değildir. Feminizm cinsiyet eşitliği fikridir ve kadın cinsiyetçiliği erkek cinsiyete karşı ayrımcılığın bir tezahürüdür.

Yaşlılık ve Cinsiyetçilik

Kural olarak, cinsiyet ayrımı ortak bir kavramdır,toplumun çeşitli alanlarında uygulanabilir. Genellikle, bazı tezahürleri yaşlılık - yaşlı insan haklarının ihlali ile karşılaştırılır, ancak ilk konsept daha kapsamlıysa, herhangi bir yaş grubunun temsilcilerine atıfta bulunur ve daha sonraki durumda yaşlanmanın kendisi anlamına gelir. İkinci dönem, saygın yaştaki insanların ayrımcılığını değil, onlara karşı saygısızlık eden tutumu da ifade eder. Bu nedenle, yaşlanmanın cinsiyet ayrımcılığının tezahürlerinden biri olacağını söyleyebiliriz.

Cinsiyetçilikle nasıl başa çıkılır?

Halkın birçok üyesicinsiyet ayrımcılığına karşı. Bu mümkün, çünkü insanlar demokratik bir toplumda yaşıyor, konuşma ve oy kullanma hakkına ve toplumsal cinsiyet herhangi bir konunun çözümü için öncelik olmamalıdır. Tipik bir cinsiyetçi bakış açısını savunacak - antik zamanlardan bir adam kazanmıştı, daha güçlü ve daha duygusal değil. Ayrı bir mekan, dini ve kültürel geleneklerle meşguldür ve saygınlığı bazı dünya standartlarıyla çelişebilir. Cinsiyetçilikle mücadelede aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • gözlemler;
 • konuşma;
 • çalışma ortamı için bazen bir toplantı toplanır;
 • Bu konularda çalışan sosyal organizasyonlardan yardım istemek;
 • psikologun yardımı;
 • medyanın ve mahkemelerin ilgisini çekme.

Cinsel ayrımcılık belirtileri gösteriyorsanızBazen yeterli ifade var ve bazı durumlarda deneme gerekiyor. Cinsiyete dayalı ayrımcılık ideolojisi şu an için bir haber değil. 20. yüzyılın ortalarından beri bilinen cinsel ayrımcılık nedir, ancak bu konuda açık bir görüş henüz yok. Herkes onun bakış açısını savunacaktır. Belki de orta derecede bir zemin bulmalısınız, çünkü bir erkeğin ve bir kadının aynı başarıyı elde edebilecekleri alanlar vardır, ancak cinsiyetlerden birinin daha iyi yaptığı şeyler vardır.