Servikal dilatasyon

Serviks, uterusun kendisinin devamıdır,rahim ağzı rahim ağzı serviks içine geçiş yeri), vajinal ve supravaginal kısımlardan oluşur. Uterus boşluğuna bakan servikal açıklığa iç farenks, dış boğaz ile vajinal boşluğa bakan ve servikal kanala servikal kanala denir.

Rahmin vücudunun pürüzsüz bir şekilde temsil edilmesi önemlidirkas yapısı ve serviks bağ dokusu, kollajen ve elastik liflerin yanı sıra düz kas hücrelerinden oluşur. Serviksin yapısı hakkındaki bu bilgi, norm ve patolojideki açıklamasının mekanizmalarını anlamamıza yardımcı olacaktır.

Serviksin açılışını nasıl belirleyebilirim?

Gebelik sırasında serviksin ifşa edilmesinormalde ilk emek dönemine tekabül eden bir süreç. Obstetriklerde, serviksin açılması, obstetrikçi parmaklarıyla dahili obstetrik muayene sırasında ölçülür. Tam açıklama yapılırsa, boyun 10 santimetreye eşit olan beş doğum uzmanının parmaklarından geçer.

Servikal dilatasyon belirtileri şunlardır:

  • alt karın ağrısı çekiyor. Serviks açıldığında görülen duyumlar menstruasyonda ortaya çıkan duyuma benzer; ancak açılma derecesi arttıkça ağrı artar;
  • gebelik sırasında servikal kanaldaki mukus-kanlı mantarın geçişi ve uterin boşluğa enfeksiyonu önler.

Servikal dilatasyonun ana bulgularıBelirli bir süre sonra tekrarlanan düzenli nöbetler. Başlangıçta, 25-30 dakika, genişleme arttıkça 5-7 dakika azaltılır. Kasılmanın süresi ve şiddeti de serviksin açılma derecesine bağlıdır. Doğum sırasında serviks açma oranı serviksin açılma anından itibaren 1 cm / saat'dir, normal doğum süresince servikal dilatasyon derecesi her 3 saatte bir kontrol edilir.

Serviks açılmasına ne katkıda bulunur?

Normal gebelik seyrinde terimdoğum haftada 37-42 olarak kabul edilir. Emeğin başlangıcı, kandaki progesteron düzeyindeki azalmanın (gebeliğin normal seyri için gerekli olan bir hormondur) başlangıcıdır.

Doğum öncesi, servikal dilatasyonBir parmağındaki uterus olgunluğunun işaretlerinden biridir. Uterusun azaltılması, boyundaki boşluğun ve fetüsün basıncının azalmasına neden olur. Ek olarak fetal mesanenin amniyotik sularının üst ve alt kutuplarına ayrılması da söz konusudur. Dövüş sırasında, fetal mesanenin alt kutbu servikal kanala sıkıştı ve servikal kanala açılmasını kolaylaştırdı.

Serviksin erken açılması

Farklı zamanlarda erken servikal dilatasyonHamileliğin sebepleri var. 28-37 haftalık bir dönemde emeğin başlamasının nedeni hormon eksikliğidir. Bu cinslere prematüre denir ve canlı bir fetüsün doğuşu ile biter.

Serviksin erken açılmasının nedenierken hamilelik 20 haftaya kadar enfeksiyon, hamile bir kadının genital organlarının iltihaplı hastalıkları, hormonal yetmezlik, plasental ani kesilme olabilir. Bu gibi durumlarda, zamanında nitelikli tıbbi bakımın yokluğunda, gebelik

servikal dilatasyon hissi

kendiliğinden düşük yapılmasına neden olabilir. </ P>

Bir uterus boynunun daha önce ifşa edilmesinden şüphelenmek,alt batında erken ağda ağrı çekilmesi varlığı. Bu durumda derhal bir doktora danışmalısınız. Serviksin erken açılmasıyla ilgili endişeler teyit ediliyorsa, kadın hamileliğin tüm süresi, yatak istirahati ve gerekirse gebeliğin korunmasına yardımcı olacak hormonal ilaçlar alarak rahim ağzına dikiş dikilmesi önerilir.

.