servikal kanal

Uterus ana kadın genital organıdır. Küçük bir pelviste bulunur ve rahim boşluğundan, bedeninden, boynundan ve altından oluşur. Boyun vajene girer. İçinde halen servikal olarak adlandırılan bir kanal var. Açılması doğum sırasında, vajina ve rahim ile birlikte tek bir doğum kanalı oluşturmak için oluşur.

Servikal kanal, silindirikmukus üreten epitel. Mukoza boyun alkalin reaksiyonlu gizli benzeyen kaim ve kıvamlı bir mukus salgılayan bezlerin yerleştirilmiş. Bu sır, ve servikal kanalın dolu. Bu sözde fiş Kristeller nedeniyle bakterisidal özelliklerine serviksi girmesini enfeksiyonların önlenmesi.

Servikal kanal patolojileri

Bazen servikal kanal gelişebilirservisitin ortak adı ile birleşmiş olan çeşitli iltihaplanma süreçleri. Servikal kanal iltihaplanırsa, mukoza zarfı şişer ve buradan çıkan deşarj mukopürülan olur. Sürecin kronik seyrinde, mukus salgılayan bezlerin tıkanması oluşabilir, serviksin boyutunun artmasına neden olan kistler oluşur.

Servikal uzun süren iltihapların arka planına karşıkanal, kırık hormonal arka plan benign doğanın neoplazmları olan servikal kanalın polipleri olarak görülebilir. Poliplerin varlığında serviks kanalının kazınması (başka şekilde tedavi edilemediği durumlarda) gibi rahim ağzı kanalının mukoza zarı histeroskop ile alınması gibi bir kadının hoşa gitmeyen bir prosedürü kullanılabilir.

İnflamasyon, düşükler, travmatik doğumlar, tedavierozyon atrezisi veya servikal kanal enfeksiyonu gibi bir fenomene neden olabilir. Bu gibi durumlarda servikal kanalı bougi prosedürü kullanılır. Bu işlem, farklı çaplara sahip püskürtücülerle özel bir genişletici olan bir buzha getirerek gerçekleştirilir.