Gebelikte serviks

Serviks, bir kas halkasıdır.rahmin ucunda ve vajina ile bağlayarak. Serviksin açılmasıyla menstrüel kan vücuttan atılır ve sperm yumurtayı gübrelemek için geçirir. Gebeliğin başlamasıyla, bir kadının jinekolojik muayenesinden geçmesi gerekmekte ve bu muayene için genellikle servikse özel önem verilmektedir.

Hamilelik sırasında serviks büyük ölçüde değişir. Birincisi, serviksin rengi siyanotik olur ve bezleri genişler. Yavaş yavaş serviksi yumuşatır ve "olgunlaşır", kadınlar için vücudu doğum yapmaya hazırlar. Doğumdan önce uzunluğu 15-10 milimetreye düşer.

Gebelik sırasında serviksin açıklamasına göre, doktorlar doğum yaklaşımını belirler; bu da iç boğazın genişlemesi ve kasılmaların başlangıcı ile kanıtlanır.

Muayene sırasında neye dikkat ederler?

Muayene sırasında jinekolog, serviksin tutarlılığını, bulunduğu yeri ve kanalın geçirgenliğini belirler. En önemlisi hamilelikte serviks boyutunun belirlenmesidir.

Bu göstergeler puanla puanlanır:

  • uzunluk: 1 santimetreden az - 2 puan; 2 santimetreye kadar - 1 puan; 2 santimetreden fazla - 0 puan;
  • tutarlılık: yumuşak - 2 puan; Yoğun bir iç boğaz ile yumuşatılmış - 1 puan; hamilelikte sert serviks - 0 puan;
  • pelvisin tel ekseni ile ilişkili yer: ortada bulunur - 2 nokta; biraz ileride - 1 puan; biraz geriye doğru-0 puan;
  • Kanal açıklığı: birden fazla parmak geçer - 2 puan; bir parmak - 1 puan; parmak ucu - 0 puan.

Hamilelik normal ise, ilkGebelik sırasında serviksin muayenesi yoğun, geriye hafifçe saptırılmalıdır. Bu durumda, servikal kanal parmak için geçilemez olmalıdır. Aksine uterusun kısaltılmış ve yumuşatılmış serviksi, düşük yapma tehdidine işaret eder.

Gebelikte serviksin büyüklüğü

Bu en önemli parametrelerden birigebelik süresince kontrol edilir - serviks büyüklüğü veya daha doğrusu boyudur. Pek çok açıdan bu göstergeden fetüsün başarılı şekilde tutulması olasılığına bağlıdır. Serviksin uzunluğu periyodik olarak gebelik sırasında serviksin ultrasonunda ölçülür. Bazı değerlerde düşük olması daha büyük bir tehdittir, bu nedenle onlara zamanında teşhis koyup harekete geçmek önemlidir.

Gebelik serviks yoğun veinelastiktir ve kas halkası erken açılmadan korur. 12 ila 40 hafta arasında, serviksin uzunluğu normal olarak 35 ila 45 milimetre arasında olmalıdır.

Genellikle serviks sadece 38'e kısaltırhaftalarca hamilelik. Bu daha erken olur, erken doğum yapabilir. Ultrason servikste 30 milimetre veya daha kısa bir süre kısaldığını gösteriyorsa, kadının özel gözlem yapması gerekir. 20 milimetrenin uzunluğunda iskemik-servikal yetmezlik tanısı konur ve ameliyat düzeltme ihtiyacı vardır.

Hamilelik döneminde erken doğum riski bile servikal uterusun çapını söyleyebilir. Hatta

rahim ağzında uzi

20 milimetreden daha uzun bir sürede 6 milimetreyi aşan bir çap, açıklamanın başlangıcına işaret eder ve cerrahi önlemleri de gerektirir. </ P>

Serviks ile gebeliği belirleme yöntemleri

Serviksin görünümü gebelik olasılığını onaylayabilir veya reddedebilir. Gebelik sırasında serviksdeki değişiklikler aşağıdaki gibi tezahür eder:

  • Serviks ve vajina sıvı biriktirmeye başlar ve daha yumuşak bir hale gelir;
  • Hamilelikte dış genital bölge ve serviks
  • Damar genişlemesi ve kan durgunluğunun artması nedeniyle mavimsi bir ton elde etmeye başlar.