Gebelikte Servikal Boy

Serviks, boşluğuvajina ile rahim ve belirli işlevleri yerine getirir. Ana işlevi koruyucu olduğundan, sıkıca kapatılan dış kıza, floranın vajinadan uterusa nüfuz etmesini önler. Serviks, dış ve iç farenozdan ve rahim ile vajinaya bağlantılı açıklıktan oluşur - rahim ağzı kanalı. Gebelik sırasında serviks normal uzunluğu en az 3 cm olmalı, uzunluğu azalıyor, kürtaj riskinden bahsediyor ve ayakta ya da yatarak tedavi edilip edilmeyeceğine karar veriyor.

Gebelikte Servikal Boy

Daha önce de belirtildiği gibi, serviks gerçekleştirirKoruyucu fonksiyon, özellikle gebelik sırasında. Erken evrelerde, çok yoğun hale gelir, enfeksiyonun uterus boşluğuna nüfuz etmesini daha da önleyen sümüksü bir fiş oluşturur. Gebeliğin 36. haftasından önce rahim ağzının kapalı kısmının uzunluğu en az 3 cm olmalıdır. Serviks, jinekolog tarafından dahili obstetrik muayene ve ultrasonografi muayenesi sırasında ne kadar süreyle belirlenebilir.

Serviksin uzunluğu haftalar

Belirli çalışmalar belirlediBir uterus boynunun gebelik süresine bağımlılığı. Dolayısıyla, serviks normunda 10-14 haftalık boy 35-36 mm arasında değişir. 15-19. Haftalarda serviksin uzunluğu 38-39 mm, 20-24 haftada (40 mm) ve 25-29 haftada (41 mm). 29 hafta sonra serviksin uzunluğu azalır ve 30-34 haftada 37 mm, 35-40 haftada 29 mm olur. Gördüğünüz gibi, 29 hafta sonra serviks gelecek doğuma hazırlanmaya başlar. 36 haftalık gebelik haftasından sonra serviks doğumdan önce yumuşamaya başlar, kısalır, farinks merkeze başlar ve parmak ucundan geçer. Serviksin 13-14 haftada doğan serviks uzunluğu 36-37 mm olmalıdır.

Doğum öncesi servikal uzunluk

Doğumdan hemen önceserviksin olgunlaşması, "olgunlaşma" olarak adlandırılır. Böylece serviks (pelvis bulunur) merkezli yumuşatır, uzunluğu yaklaşık 10-15 mm, indirgenmiş ve bir iç boğaz 5-10 mm (parmak veya parmak geçer) genleşir. Boynun iç yumuşatır, bu uterus alt segmentin bir uzantısıdır. doğumda Servikal Uzunluk hızla azalıyor - bu doğum kanalından geçmesine fetüse açılır. eyleminin başlangıcından Açık kasılmaları denir karın ağrısı, kramp BT. Kavga sırasında orada rahim kas liflerinin bir azalma olduğunu ve serviks aynı anda açılır. servikal açıklığı 4 cm, genel faaliyetleri ve ayarlandığında açılış saatte sonraki 1 cm oluşur.

Kürtaj tehdidi durumunda serviks boyu

Serviksin boyunun 30 mm'den daha az olması 17-20 azaltılırgebeliğin haftası iskemik-servikal yetmezlik olarak kabul edilir. Bu patoloji ile serviksin uzunluğu tedricen kısaltılabilir ve fetus çıkışa iner, ki bu da

Doğum öncesi servikal uzunluk

geç kalmış düşüklere yol açabilir. Böyle tehditlerin bir kadın ajanları görevlendirmesi için hastaneye gerektiğinde, rahim (papaverin, no-spa) düz kaslarını gevşetir ve bazı durumlarda onun daha da açılmasını önleyecek serviks, dikilmesini gerektiriyordu. Bu prosedürden sonra, gün boyunca sıkı bir yatak istirahatı gösterilir. </ P>

Boynun uzunluğunun ne olması gerektiğini inceledirahim gebelik sırasında ve doğum öncesi. Ayrıca, serviks kanalının uzunluğunu 29 mm'den daha az azalttığı söylenen istmiko-servikal yetmezlik gibi obstetrik patoloji hakkında bilgi sahibi oldu.