serviksin haftalarca uzunluğu

Gebelik sırasında serviksin durumu haftalık olarak değişir.

Modern araştırma yöntemleri sayesindedoktorlar serviks uzunluğu ile gebelik dönemi arasındaki ilişkiyi kurmayı başardılar. Bu bilgi, muhtemel bir prematür spontan düşük tayin etmek ve hastanede önlemek için zamana yardımcı olur.

Böylece, 16 haftada, serviks uzunluğu38-39 mm, 20 haftada serviks 40 mm'ye yükselir, 29. haftaya kadar maksimum uzunluğa ulaşır - 41 mm'ye kadar. Bu, halihazırda bu dönemde serviksin gelecekteki doğum için aktif olarak hazırlandığının bir göstergesidir.

36 hafta içinde serviks

36 haftalık bir gebelik olduğunda,Serviksin uzunluğu azalır, yumuşar ve ufalanır, farinks ortalanır ve hafifçe açılmaya başlar. Bu, kadının vücudunun doğanın kendisi tarafından yaratılmış bir program üzerinde aktif olarak çalıştığı anlamına geliyor.

38 hafta içinde serviks

38. haftada serviks sorunsuz başlıyor"Olgunlaş", yaklaşan doğuma hazırlanın. Bu işlem bir ihlal veya yavaşlama ile gerçekleşirse, doğumun ilk döneminde boyun ağzının açılması önemli bir gecikme ile ortaya çıktığı veya hiç gerçekleşmediğinde zor durumların ortaya çıkması mümkündür. Bu durumda, doktorlar acil durum önlemlerine başvurmakta ve kadını sezaryen bölümünde geçirmektedirler.

40 hafta içinde serviks

Gebeliğin 40. haftasında, bir kadın5-10 cm serviksin açılması, kramp sancı ve spazmlarının eşlik etmesi. Bunlar emeğin başlangıcının ilk belirtileri. Fetal atma evresi zamanında serviksin açılması zaten çocuğun engelsiz görünmesini sağlayan 10 cm'dir.