hafta gebelik oranının sırasında serviks

Gelecekteki annenin organizmasında fetus gebeliği sırasında üreme organlarında çok sayıda değişiklik meydana gelir. Serviks her şeyden önce değişir.</ P>

Bu anatomik varlıkuterusun alt kısmında bulunan ve vajina ile bağlayan kaslı bir halkadan başka bir şey değildir. Ortasında menstruasyon sırasında dışa kanlı akıntı meydana gelen bir kanal bulunur. Buna ek olarak, servikal kanal spermı vasıtasıyla rahim içine girmektedir.

Normalde serviksin uzunluğu 3-4 cm'dir, ancak gebelik sırasında bu parametre haftalarca değişir.

Normal gebelik haftalarında serviks büyüklüğü nasıl değişir?

Böyle bir üreme organında meydana gelen değişiklikleruterus, gebelik andan itibaren 1-3 hafta sonra gözlenir. Bir jinekologun sandalyeye bakarken görebileceği ilk şey, mavimsi bir renk alır mukoza zarında bir değişikliktir. Bunun nedeni uterus kan akışının artması ve uterus boynu damarlarının yoğun şekilde genişlemesidir.

Buna karşılık, hormonal arka planda bir değişiklikkas tabakasının hacim olarak artmaya başlamasına neden olur. Sonuç olarak, serviks uzunluğu değişir. Bu durumda uterusun kendisi daha yumuşak hale gelir. Endoservikal kanal da büyür ki, rahim boşluğunu patojenik mikroorganizmaların girişinden korumak için gerekli artmış mukus üretimi ile ilişkilidir.

Her bir gebelikte dikkate alınan en önemli gösterge serviksin boyudur. Ultrason sırasında kurulur.

Daha önce de belirtildiği gibi serviksin uzunluğu gebelik haftalarında değişen değişken bir parametredir. Dolayısıyla, kurulan normlara göre bu şu şekilde gerçekleşmelidir:

  • 16-20 hafta - 4-4,5 cm;
  • 25-28 hafta - 3,5-4 cm;
  • 32-36 hafta - 3-3.5 cm.

Görüldüğü gibi, uzunluk azalırhamilelik süresini uzatır. Bunun nedeni, fetüsün büyüdüğü göz önüne alındığında uterusun kendisinin büyüklüğünde bir artış olduğu gerçeğidir. Serviks 38-40 haftalık gebelik süresi için çok uzun olduğunda, doktorlar doğum sürecini yapay olarak ilaçlar kullanarak uyarırlar.

Gebelik haftaları boyunca serviksin uzunluğunu belirlemek için doktorlar genelde gebelik süresince bu göstergenin değerlerini gösteren bir tablo kullanırlar.

Gebelik sırasında serviks büyüklüğü haftaya göre

Kısa serviks ile hangi rahatsızlıklar ilişkili olabilir?

Kuvvetle boynu (2 cm'den daha azı) hamilelik sırasında çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu fenomen, hormonal arka planın ihlalinden kaynaklanabilir.

Sırasında kısa bir serviks varsaGebelik genellikle "iskemik-servikal yetmezlik" olarak teşhis edilir. Bu durum fetüsün rahim boşluğunda tutulamaması, prematüre doğum veya düşük yapma olasılığı ile karakterizedir.

Yukarıdaki hormonal başarısızlığa ek olarak, nedeniservikste kısalma gelişimi, daha önceki gebeliklerden, kazıma veya düşükten sonra oluşan yara izleri olabilir. Bu deformasyonun yara izi nedeniyle kısaltılması ve gerilebilirlik kaybı meydana gelir.

Kural olarak, benzer özürlü kadınlardoktorların kontrolü altındadır. Bu gibi durumlarda bir kadının istirahat etmesi ve vücut üzerinde fiziksel harcanması azalır. Düşük veya erken doğum tehdidi olması durumunda, serviks üzerine özel bir jinekolojik yüzük yerleştirilir, bu da gerekli pozisyonda tutan bir pezisyondur.

Böylece boyun uzunluğu gibi bir parametreHamilelikte haftalarca uterus normaldir. Bu yüzden doktorlar hamile bir kadını izlediklerinde özel dikkat gösteriyorlar. Sonuçta, onun değişikliği erken doğumların geç bir tarihte ya da düşükte olasılığı hakkında zamanında bir uyarı verir - erken.