rahim erken gebelik sırasında

Bilindiği gibi, ilk organGebelik başlangıcından sonra değişir, rahimdir. Her şey iç katmanla başlar - endometriyumun kalınlaşması, ancak özel aletler yardımı ile görülebilir.</ P>

Erken evreli hamilelik dönemindeki çok uterus yumuşatılır, sanki küçük parça artarken, özellikle küf alanında. Bu değişiklikler sonucunda bu organ biraz hareket kabiliyeti kazanır.

Hamileliğin ilk evrelerinde uterusun boyutları nelerdir?

Rahibe boyutunda değişiklik meydana gelmeye başlarkelimenin tam anlamıyla döllenmeden 4-6 hafta sonra. Her şeyden önce, ön-arka büyüklüğü değişir ve daha sonra enine boyut değişir. Sonuç olarak, rahim vücudu, armut biçimli bir formdan küresel bir forma dönüştürülür.

Bu organın büyüklüğü hakkında doğrudan konuşursak, onların değişimi şöyle devam eder:

  • 4 hafta - uterus ile tavuk yumurtası;
  • 12. hafta - kaz tüyü;
  • 16. Hafta - rahmin büyüklüğü bir erkek yumruk büyüklüğüyle karşılaştırılabilir.

Kural olarak, gebeliğin erken aşamalarında uterusta bir değişiklik oldukça hızlı gerçekleşir.

Serviksde hangi değişiklikler meydana gelir?

Normal olarak, uterusun vücudu gebeliğin başlangıcı ile biraz yumuşatır. Bununla birlikte, boyun kendisinin yoğunluğunu koruyor.

Hamileliğin erken evrelerinde uterusun dokunuşu

Gebeliğin ilk evrelerinde servikslerin gerçek pozisyonuna gelince, bu alanın kolay hareket etmesi mümkündür. Bunun nedeni künyenin yumuşamasıdır.</ P>

Bu durumda uterusun erken safhalarıdokuya gebelik yumuşaktır ve bu 6. haftada bimanuel muayene ile saptanır. Bu tür bir manipülasyonla doktor, bir elin indeksine ve orta parmaklarına vajene girer, ikincisi rahim ön karın duvarı boyunca sondaya girer. Doktorlar bu prosedürün yardımıyla, ultrasonografiden önce gebelik olgusunu sık sık onaylarlar.