Amur üzüm tıbbi özellikleri

Taiga Amur üzümleri daha çok kabul edilirçünkü diğer zararlı maddelerle karşılaştırıldığında faydalıdır. Halk yemek tariflerinde yalnızca çilek değil aynı zamanda yapraklar, genç sürgünler ve böbrekler kullanılır. Ayrı bir şekilde, birçok hastalığın ve kozmetolojinin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan kök hücreler içerdikleri için, kesme kalıplarında oluşan kallus beyazı akılarına odaklanmak istiyorum.

Amur üzümlerinin tıbbi amaçlı uygulanması

  1. Kök hücreler hakkında, kalluslar hakkında bir başlangıç ​​içinbitki proteinleri, fitotepepanlar ve resveratrol içeren, kanserli hücrelerin gelişimini yavaşlatan ve kötü huylu tümörler riskini azaltmak için kullanan,
  2. Amur üzümlerinin kullanışlı özellikleri, safra kesesi, karaciğer hastalıklarının varlığında ve metabolik süreçleri ihlal etmelerine izin verir.
  3. Sadece çilek yiyemezsiniz.taze şekli, aynı zamanda meyve suyu, şarap, sirke ve tartarik asit yapmak için. Amur üzümlerinden elde edilen meyve suları, diaphoretik, diüretik, tonik ve hafif müshil etkisine sahiptir. Ayrıca basıncın hafifçe azaltılmasına yardımcı olur.
  4. Amur üzümlerinden elde edilen meyveler, gastrik suyun salınımında azalma olan hemoroid, gastrointestinal hastalıkların varlığında önerilir.
  5. Amur üzümünün iyileştirici özellikleri, bronşiyal astım, anemi ve lipit ve mineral metabolizması ile ilgili problemlerin tedavisinde kullanılır.
  6. Güçlendirici bir madde olarak tüberküloz için faydalı meyveler.
  7. Deneyler üzümlerin kronik nefrit, ateroskleroz ve hipertansif hastalığın başlangıç ​​belirtileri açısından yararlı olduğunu göstermiştir.
  8. Amur üzümü ayrıca, bir buçuk ay boyunca günde iki kilo çilek tüketen diyet beslenmesi için kullanılır.