histeroskopi etkileri

Histeroskopi - Uterus boşluğunun yardımıylaözel cihazlar - histeroskop. Vajina yoluyla doktor uterus boşluğuna, kalınlığı 10 mm'ye kadar olan bir gysteroscope getirir. Fiber optikte, görüntü bir video kameraya aktarılır ve monitörde 20 kez büyütüldüğünde görüntülenir.

Teşhis prosedüründe, lokal nadiren - genel anestezi kullanarak cihazın kontrolü altındaki rahim müdahaleleri ile anestezi yapılmaz.

Histeroskopi sadece uterus boşluğunun incelenmesi için değil aynı zamanda da kullanılır. Doktor fırsata sahiptir:

  • uterus mukozasının durumunu gözlemleyin;
  • endometriyum biyopsisi yapmak (eğer oncoprocess üzerinde şüphe varsa);
  • endometrial polipleri çıkarın;
  • tek submukozal fibromatöz düğümler;
  • eksik kürtaj olduğunda - kabukların kalıntılarını çıkarın.

Evet, tıbbi kürtaj da yapılabilirHisteroskopi yardımıyla rahimde görsel gözlem ile derin bir travma olmadığı düşünülürse, fetal yumurta tamamen kaldırılır, bu da düşükten sonra komplikasyon riskinin önemli ölçüde azaldığı anlamına gelir.

Rahibe histeroskopi sonrası komplikasyonlar

Histeroskopi bazen ciddi komplikasyonlar verebilen bir işlemdir:

  1. Rahim duvarı perforasyonu - Çok nadir fakat şiddetli bir komplikasyonBelki de prosedürün tekniğini kaba bir şekilde ihlal ederek. Uterusta müdahaleden önce teşhis edilemeyen veya histeroskopi kontrolü altındaki cerrahi müdahalenin bir komplikasyonu olarak görülen prosesler de mümkündür. Perforasyon belirtileri - prosedür sırasında keskin bir ağrı, ağrı şoku, bayılma, kan basıncını düşürme, genel zayıflık. Histeroskopiden sonra perforasyonun sonuçları ciddidir (örneğin karın boşluğuna kanama) ve ameliyattan sonra uterusta cerrahi müdahalenin önlenmesi gereklidir.
  2. rahim kanaması - en yaygın komplikasyonlardan biri olanpolipliğin çıkarılmasının sonuçları olarak veya fibromatöz düğümü kaldırmak için histeroskopi yapıldığında prosedür tekniklerini ihlal ederek gelişir. Kanamaların belirtileri, vajinadan 2 günden fazla kanamasıdır (işlem sonrası küçük leke görülür ve normaldir). Kanamaların gelişmesiyle kan durdurucu ilaçlar atanmalı, uterus ilaçlarının azaltılması ve gerekirse - rahme müdahale yapılmalıdır.
  3. endometrit - Uterus boşluğunun mukoza zarı iltihabı. Patojen mikroorganizmaların uterin boşluğa prosedürü esnasında sürüklenerek gelişen bulaşıcı bir komplikasyondur. Enflamasyon semptomları hemen ortaya çıkmaz, ancak müdahaleden birkaç gün sonra: vücut ısısı yükselir, alt karın bölgesinde farklı yoğunlukta ağrılar görülür, kadının vajinadan kan yoluyla pürülan veya pürülan bir akıntısı vardır. Komplikasyonun tedavisi, masif atibiotikoterapi ve detoksifikasyon tedavisinden oluşur ve bir doktorun gözetiminde yapılır.

Histeroskopi sonrası komplikasyonların önlenmesi

Ardından komplikasyonları en aza indirmekgirişim, histeroskopi gibi bakteriyel enflamasyonlar cinsel organlar (vajinit, servisit, endometrit) gibi hastalıkların varlığında gerçekleştirilir değildir.

histeroskopi sonrası komplikasyonlar

</ P>

Bakteri komplikasyonlarını önlemek için, işlem öncesi bir vajinal smear incelenmeli ve zührevi hastalıklar hariç tutulmalıdır.

Prosedürü güçlü uterin ile yapamazsınkanama, özellikle belirsiz bir etyoloji, serviks kanseri, bu olumsuz etkilere neden olabilir: histeroskopi sonrası, kanamalar önemli ölçüde artabilir. İstenilen hamilelik durumunda histeroskopi kontrendikedir, çünkü düşük yapabilir.