jinekolojide histeroskopi nedir

Histeroskopi tanısal bir manipülasyon,serviks, rahim duvarları ve fallop tüplerinin ağzı incelenir. Endometriyum, submukozal miyomatöz düğüm veya polipli hiperplastik tabakanın çıkarılmasına histerosektoskopi (operatif histeroskopi) adı verilen tedavi-teşhis histeroskopisi.

Bazen laparoskopi (tanısal invazivkarın boşluğunun muayenesi) ve histeroskopi eşzamanlı yürütülür. Bu makalede, serviks, rahim ve duvarlarının histeroskopisi ne ve nasıl gerçekleştirildiğini ve buna ilişkin endikasyonları ve kontrendikasyonları değerlendirdik.

Histeroskopi nasıl yapılır?

Histeroskopi prosedürü,Özel poliklinik eğitiminden sonra uzmanlaşmış sağlık kurumları. Bunu yapmak için, testler geçmesi gerekir: araştırma ilave metotlar, bir HIV damar ve hepatit B ve C ile tam kan sayımı, Pap smear, kan vajinal prob ile pelvik organları göğüs röntgeni, EKG, ultrason gerçekleştirilir.

Birçok hastaya histeroskopi,Acı verici mi? İşlem genel anestezi koşullarında yapılır. Hastanın jinekolojik sandalyesinde olması, hasta anestezi uygulamasına girdikten sonra jinekolog rahim ağzının genişlemesini ve histeroskop olarak özel bir cihazın uterus boşluğuna girmesini gerçekleştirir. Histeroskop ile uterin boşluğun daha iyi görünür olması için fizyolojik salin solüsyonu (NaCl% 0.9 veya glikoz solüsyonu% 5) verilir. Basınç altındaki solüsyon sayesinde uterus boşluğu genişler, bu da tanıyı kolaylaştırır.

Histeroskopi - endikasyonlar

Boşluğun endoskopik muayene prosedürüUterus (histeroskopi) hem genç kadınlarda hem de daha olgun yaşta yapılır. Her durumda, işlem sadece deneyimli bir doktor tarafından yapılabilir. Histeroskopi metodu çok sayıda endikasyona sahiptir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • endometriyal hiperplazi, submukoz uterin miyom şüphesi, rahim vücudunun endometriyozu;
  • pre ve menopoz sonrası kadınlarda uterin kanama;
  • uterusun yapısındaki anomaliler;
  • tarihte uzun süreli infertilite - bu gibi durumlardaHisteroskopi, fallop tüplerinin kateterizasyonu ile yapılır ve bu aracın içinden bir kontrast maddesi katılır. Prosedür, kontrast karın boşluğuna girmesi gereken ultrason eşliğinde yürütülür.

Histeroskopiye kontrendikasyonlar

Bu manipülasyonun göreli emniyetine rağmen, hala bir takım kontrendikasyonları vardır. Bunlar arasında:

  • Vücuttaki herhangi bir bulaşıcı hastalık;
  • istenen gelişmekte olan bir gebelik;
  • alevlenme evresindeki pelvik organların iltihaplı hastalıkları;
  • serviksten kötü bir leke çıkışı.

Histeroskopi veya laparoskopi - hangisi daha iyi?

Diğerinin yöntemlerinden daha iyi olduğunu söylemek imkansızdır, çünkü her birinin kendi tanıklığı vardır ve çoğu kez mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir.

fallop tüplerinin histeroskopisi

Böylece, histeroskopi ile bir anket gerçekleştirilir veintrauterin problemlerin tedavisi ve laparoskopi, karın boşluğundan uterus, tüpler ve uzantıları incelemenizi ve tedavi etmenizi sağlar. Hem bu tanı ve tedavi prosedürleri infertilitenin tanımlanması ve tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.</ P>

Böylece, bu endoskopik teknikler,çünkü histeroskopi ve laparoskopi, kadın üreme sisteminin hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde başarıyla kullanılan modern tıbbın gerçek bir başarısıdır. Her iki manipülasyon genel anestezi altında yapılır ve bu nedenle ağrısızdır.