uterus çıkarıldıktan sonra

histerektomi (tıp alanında, böylece uterusun çıkarılmasıdır) - buJinekolojik operasyon, bu vakalarda diğer tedavi etkisiz olduğunda yapılır. Doktor, bu ameliyatı habis tümör, uterusun patolojisi, prolapsusu veya ihmali ve diğer vakalar için reçete edebilir.

Uterus aşağıdaki yöntemlerle kaldırılır:

  • vajinal yöntem - vajinal girişle çıkarma oluşur;
  • karın erişimi - uterus alt karın kesilerek çıkarılır;
  • Laparoskopik cerrahi borular, enstrümanlar ve bir video kamera mideye küçük incikslerle getirildiğinde özel ekipman kullanılarak yapılır.

Ameliyatın hangi yönde uygulanacağı, doktor karar verir.

Rahibe çıkarıldıktan sonra nasıl kurtarılır?

Bir kadın ve özellikle doğurganlık çağında, buProsedür büyük bir stres. Her şeyden önce, bir kadın asla hamile kalamaz ve çocuk doğuramaz, menstruasyonu kaybolur, menopoz olur, organizmanın yaşlanması daha hızlı gerçekleşir.

Bir kadını endişelendiren en sık sorulan soru -rahim çıkarıldıktan sonra nasıl iyileşilir. Rehabilitasyon süresinin uzunluğu, operasyonun uygulandığı metoda bağlıdır. Kadının klinikte kalma süresi doktor tarafından belirlenir. Ameliyattan sonra hasta ağrı kesiciler almaya reçete edilir. Bazı kadınlara hormon tedavisi verilmektedir.

Zaten ikincisindeyiz - ameliyattan sonraki üçüncü günİlk, yatakta yatmak olabilir (streç ve vajina kasları gevşer) daha sonra kuvvetli karın çerçeveyi oluşturmak için karın kasları zorlanma duran: Bir kadın egzersizleri yapmak gerekiyor. postoperatif ilk hafta bir bandaj giymek gerekir.

Hastanın bir rehabilitasyon olduğu ortaya çıkarrahim kaldırıldıktan sonra psikologların, psikoterapistlerin yardımını gerektirir. Bazı kadınlara hormon tedavisi verilmektedir. Bir kadın sıklıkla bir arıza, rahatsızlık yaşar. Bu nedenle, uterusun çıkarılmasından sonra iyileşmesi için yakın ve sevgili kişilere desteği çok gereklidir. Psikolojik durum ameliyattan sonra iyileşmede önemli bir rol oynamaktadır. Hasta depresyondaysa, iddia edilen aşağılık durumundan endişe ediyorsa, kadınsı çekiciliğinden şüphe eder; bu durum, rehabilitasyonu sadece ahlaki açıdan değil fiziksel olarak da zorlaştırabilir.

En önemlisi, genel güçlendirme önlemlericanlılık kazandırma ve bağışıklığı güçlendirme. Burada fizyoterapi, dengeli beslenme, terapötik masaj, özel terapatik jimnastik gereklidir, ağır yükler yasaktır, yüzme havuzu ve sauna yasaktır. Ameliyat sonrası iyileşme için bile rahim doktorları çıkartıldıktan sonra spa tedavisi önerilir.