uterusun çıkartılması

Bazen karmaşık ve ihmal edilen hastalıklarderhal tedavi et. Bu aşırı bir önlem ve doktorlar, diğer tedavi yöntemleri yardımcı olmadığında yalnızca ciddi bir ihtiyaçla gider. Bu işlemlerden biri - uterusun çıkartılması (amputasyon) veya yok edilmesi. Buna "histerektomi" terimi denir.

Uterusun çıkartılması endikasyonları

Rahibin çıkarılması için cerrahi, hastada aşağıdaki hastalıklar varsa yapılır:

 • Serviks, rahim veya yumurtalık malign tümörü;
 • endometriozis ve adenomyoz;
 • büyük uterin miyom;
 • uterus fibrozu;
 • menstrüel siklusun, şiddetli kanamanın, ağrı ve şiddetli iltihaplanma süreçlerinin ciddi şekilde ihlal edildiği kadın üreme sisteminin diğer hastalıkları.

Ayrıca uterusun çıkartılması ameliyatı cerrahi seks değişiklikleri yapılan bir kadın tarafından yapılır.

Histerektomi çeşitleri

Bu işlem, çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilir.buna ihtiyaç duyulan hastalığa ve bazı diğer faktörlere (bir kadının yaşı ve bedenine, anamnezide bir çocuğun varlığına vb.) bağlı olarak değişir. Bu nedenle, yürütme yöntemine göre histerektomi şu şekilde olabilir:

 • vaginalis;
 • laparoskopik;
 • laparatomicheskoy (açık).

Ameliyat şekli ile uterus ayırt edilir:

 • Boyunla birlikte uterusun çıkarılması;
 • rahim ağzının korunduğu serviksin çıkarılması;
 • tüm ekler (tüpler, yumurtalıklar) ile uterusun çıkarılması;
 • radikal sindirme (tüm sistemin tamamen kaldırılması).

Yani, örneğin hasta tayin edilmişserahim ağzında uzantılar olmaksızın vajinal işten çıkarılması, bu vajinadan uterusa erişim sağlanacağı ve yalnızca yumurtalık ve fallop tüpleri olmayan organ çıkarılacağı anlamına gelir.

Uterusun çıkarılması için operasyonun seyri

Her tür uterusun çıkarılması operasyonugenel anestezi altında. laparoskopi ile histerektomi yaptığında birkaç küçük kesikler periton ve onlar aracılığıyla gerekli manipülasyonlar yapmak. o laparotomi ise, o, kan damarları, kanamayı durdurmak sonra rahim bağ haçlar, alt karın bölgesinde büyük bir çapraz kesi yapmak vajina duvarından rahim gövdesini kesti ve cismi çıkarmak.

Vajinal işten çıkarma olduğunda, doktorlar öncevajinayı dezenfekte edin, daha sonra üst kısmın derin bir kesiği yapın (ve gerekirse yanlamasına ilave insizyonlar yapın), uterusun cesedini çekin ve gerekli olanı kesin. Ardından yanal kesiler dikilir ve drenaj için yalnızca bir delik bırakılır.

Ameliyat sonrası uterusun çıkması ve muhtemel komplikasyonlar

Başarılı bir operasyonun sonuçları arasında aşağıdakiler kaydedilebilir:

 • hasta artık hamile kalamaz;
 • menopoz genellikle birkaç yıldır daha erken ortaya çıkar;
 • tedavisi uterusun alınması olan hastalığın semptomları, tamamen iyileşene kadar giderek kaybolur.

Bununla birlikte, bazen ameliyattan sonra,komplikasyonlar, örneğin postoperatif sütür iltihaplanır, kanama durur, vb. Bu, kaviter bir ameliyattan sonra daha sık görülür. Doktorlar bu anları izlemeli ve zamanında onlara cevap vermelidir.

Histerektomi sonrası iyileşme

Rahim ekstirpasyonu sonrası kadın vücudubir buçuk ay içinde normal durumuna döner. Başlangıçta uterusun çıkartılması ameliyatından sonra hastanın genital bölgedeki kan akışı, idrara çıkma zorluğu, sütür ağrısı, hormonal değişikliklerle ilişkili ruhsal değişimler rahatsızlığı olabilir.

rahim ameliyatının seyri

Kural olarak postoperatifTerapi kan kaybını, irinli komplikasyonların önlenmesi yeniden sağlamayı amaçladık. Gerektiğinde ilk birkaç ay yorucu egzersizden kaçınmaları.</ P>

Çürükten sonra cinsel aktivite ile ilgili olarakuterus, o zaman zaten operasyondan 2-3 ay sonra tamamen mümkündür. Burada, istenmeyen gebeliklere karşı korunmanın gerekmediği ve madencilikten - cinsel isteğin muhtemel bir azalmasında, ilk cinsel ilişkide bazı ağrılarda - belirtilmelidir. Bununla birlikte, her kadın için bu bireydir.