rahim miyomlarının çıkarılması

Hâlâ pratik olarak birçok hastalık varameliyat olmadan iyileştirilemiyor, kadın genital organlarıyla ilişkili. Bu rahatsızlıklardan birisi miyom olup kadının rahmında oluşan bir tümördür.

Miyomun cerrahi olarak çıkartılması çeşitli yönlere sahiptir ve miyomun büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak uygulanır.

Tümörün benign olduğu gerçeğine rağmen, çoğu vakada, uterus myomlarının acilen çıkarılması gerektiğinde, bir kaviter operasyon kaçınılmazdır.

Miyom nasıl çıkarılır?

Myoma kaviter erişim yoluyla iki kişi tarafından ortadan kaldırılıryolları. Tümörün büyüklüğüne izin verildiğinde laparotomik bir myomektomi ameliyatı yapılır. Çoğu kez, rahim tutmak isteyen kadınlar için böyle bir ameliyat yapılır.

Ayrı miyom düğümleri bir doktor tarafından çıkarılırelle dokunduğunda uterusun duvarı dikilir. Durgun erişim ile, cerrah gelecekte kadınlara normalde hamileliği tolere etme fırsatı veren nitel dikiş yapma imkânı buluyor.

Bu, aynı olan, tam teşekküllü bir işlemdir.cerrahi riskler, diğer tüm kaviter girişimler gibi. Ve aynı zamanda miyom kaldırıldıktan sonra uzun bir ameliyat sonrası iyileşme süresi gerektirir.

İkinci tip tamir ameliyatı, tümör telafi edilemeyen boyutlara eriştiğinde histerektomidir. Bu tip ameliyat, miyomun uterusla birlikte çıkarılması gerektiğinde kullanılır.

Kural olarak hastaların histerektomi,tümörün çok hızlı bir şekilde geliştiği ya da bir doktora yönlendirildiği zaman zaten kritik bir boyuta ulaşmıştır. Tabii ki, bu bir kadın sonsuza dek bir anne olma fırsatını kaybettiği için, en olumsuz seçenektir. Buna ek olarak, uterusun çıkarılması çeşitli hormonal bozukluklarla ve erken menopoz ile doludur. Bu ameliyatta, bir kural olarak, malign bir tümöre miyom dejenerasyonu riski büyük olduğunda başvurulmuştur.

Miyom uterusla birlikte çıkarıldıysa, o zaman ameliyat sonrası bazı zamanlarda bir kadın özel bir bandaj giymelidir.

Uterus miyom çıkarmanın diğer yöntemleri

Uterin miyomun cerrahi tedavisi değilkaviter operasyonlar ile sınırlıdır. Müdahale, tümör çok büyük olmadığında ve uterusun kendisi çıkarmadan yapabileceğiniz daha nazik yollarla ortaya çıkabilir.

  1. Laparoskopik miyomektomi. Miyomun çıkarılması karın üzerindeki küçük bir kesi yoluyla gerçekleştirilir; burada operasyon için organlar, delikten giren gazlı bir tüp vasıtasıyla,

    rahim miyomlarının alınma yöntemleri

    karın duvarını şişirerek iç organları serbest bırakır. Bu ameliyattan sonra, iyileşme histerektomi veya laparotomiden sonra daha hızlıdır.
  2. Uterus arter embolizasyonu. Uterus arterlerinden biri, tümör oluşumu alanında doğal kan akışını engelleyen özel bir solüsyon getirir. Tümör yemek yemeyi keser ve ölür.
  3. FUS Ablasyon. Uterusun miyomlarını çıkarmak için yapılan bu işlem, cerrahi girişi tamamen önleyen ses dalgalarıyla gerçekleştirilir.