uterin miyomun çıkarılması

Myoma benign bir tümördür,rahim duvarı epitelyumunda düz kas yapısı üzerinde gelişme. Terapötik tedavi etkisiz ise, miyomların ameliyatla çıkarılmasının cerrahi olarak kaldırıldığı gösterilir. Operasyonun kendisi tehlikeli veya karmaşık değildir, karın üzerindeki bir kesik veya uterus boşluğu vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Miyom kaldırıldıktan sonraki komplikasyonlar

Bununla birlikte, uterin fibroidlerin çıkarılması birtakım tatsız sonuçlar doğurabilir:

  • tümörün tekrar tekrar gelişim ihtimali;
  • meme kanseri ve koroner kalp hastalığı riski artar;
  • yaranın ameliyattan sonra veya ameliyat sırasında enfeksiyonu.

Miyom kaldırıldıktan sonra komplikasyon riskiihmal edilen hastalık durumunda uterusun alınma ihtimalinden ve daha sonra infertilite veya tümörün kötü huylu bir şekilde bozulma olasılığından önemli derecede düşük olduğu anlamına gelir. Hastalığın ilk belirtilerinde (ani keskin ağrılar) bir uzmana danışılması son derece önemlidir ve tereddüt etmeden bir ameliyatı kabul etmiş olursunuz.

Miyom kaldırıldıktan sonra iyileşme

Miyom kaldırıldıktan sonra iyileşme süresi 1-2 ay sürer. Bu süre zarfında, başarılı bir iyileşme ve yaranın skarlanması için birkaç kural gözlemlemek gerekir.

  1. Diyetinizi dikkatlice izleyin vesindirim, kabızlıktan kaçının ve çok kuru veya sert dışkı. Uterin miyomun çıkarılmasından sonra, defekasyon sırasında basınç uygulanması olanaksızdır, stres sütür harcamasına neden olabilir.
  2. Hafif fiziksel egzersiz için faydalı olacak. Bunlara sessiz yürüyüşler, dans, yüzme, sabah egzersizleri dahildir.
  3. Fibonların çıkarılmasından sonraki ilk 2-3 aydaki cinsel yaşam dışlanmalıdır.
  4. miyom kaldırılması

Miyom kaldırıldıktan sonra rehabilitasyon bir uzman gözetiminde olmalıdır. Bu, hızlı bir şekilde iyileşmek ve komplikasyonların gelişimini ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır.

Miyom çıkarılmasından sonra gebelik mümkündür,ancak bir takım özelliklere sahiptir. Ameliyatın olumsuz sonuçları ile yapışkan demetleri oluşturmak ve sonuç olarak bir çocuğu doğal bir şekilde düşünememek mümkündür. Miyom kaldırma ameliyatı sonrasında ortaya çıkan gebelik sırasında, doğum öncesi muayenehanelerin çoğu, doğum öncesi girişimlerin kopması olasılığını önlemek için planlanan sezaryen ile ilgilidir.