servikal deformite

Üreme çağına giren her kadın,Her neyse, ailenin devamını düşünüyor. Ne yazık ki, günümüzde giderek artan sayıda kadın çeşitli sebeplerden dolayı hamile kalamaz. Bu nedenlerden birisi serviksin deformasyonudur.

Uterusun deforme olmuş boynu, anatomik olarak değiştirilmiş bir rahim ağzı ve servikal kanalıdır, yeryüzünde oluşan yara izlerine bağlıdır.

Servikal deformitelerin nedenleri

Boynu neden deforme oluyor? Bozulmuş serviks aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

  • dikişlerin kötü uygulandığı ve yerine brüt yara izi bırakıldığı postpartum travma;
  • enflamatuar füzyonlar;
  • operasyonlar;
  • kistlerin varlığı;
  • başarısız kürtajlar.

En yaygın olanı boyun gerginliğidirRüptürlerden dolayı rahim doğumdan sonra. Doğumda, dikişler genellikle başarısız şekilde uygulanır ve yerlerinde kaba yara izleri oluşur. Buna göre, her çeşit enfeksiyonun vücuda girmesine katkıda bulunan açık bir servikal kanada sahip bir deformasyon vardır.

Servikal deformitenin sonuçları

Ne yazık ki, bu teşhisinin başlıca sonucu infertilitedir, çünkü böyle bir tanı konan bir çocuğu gebe etmek ve emniyet altına almak neredeyse imkansızdır.

Servikal deformitelerin teşhisi ve tedavisi

Deforme olmuş boyun, olağan jinekolojik muayene ile kolaylıkla teşhis edilir.

Genellikle bir tedavi olarak bir kadın teklif edilirserviks plastik. Bu ameliyat çok basittir, terapötik bir niteliğe sahiptir. Temel plastik usulleri lazer, radyo dalgaları, kriyodestrüksiyon ve diatermik yöntemlerin kullanılmasıdır. Ameliyat laktasyon döneminin bitimine bağlı olarak doğumdan 3-6 ay sonra yapılır. Rehabilitasyon bir buçuk ay sürer ve bir kadın yine gebelik planlayabilir.