rahim çıkarıldıktan sonraki postoperatif dönemde

Histerektomi veya uterusun alınması - ciddikadın üreme sisteminin işgali, bundan sonra vücudun uzun ve zorlu bir iyileşme ihtiyacı ile karşı karşıya kalması. Bu tür müdahale "kadın" operasyonları arasında dağılım sıklığında ikinci sırada yer almaktadır.

Uterus varsa çıkarılabilirmalign tümör, endometriozis, benign tümörler, prolapsusu. Operasyon, bir kadının ağrıdan kurtulmasına, iç organların yerinden oynamasına ve patlak vermesine yardımcı oluyor.

Rahim abdominal, vajinal ve laparoskopi ile çıkartılabilir.

Uterus çıkarıldıktan sonraki iyileşme süresi

Uterusun çıkarılması için ameliyattan hemen sonra iyileşme süresi 1-2 haftadır. Ameliyat sonrası erken dönemde söz edilir.

Şu anda ana görevler şunlardır:

  • ameliyattan sonraki ilk gün hastaya yeterli düzeyde anestezi sağla - ameliyat sonrası şiddetli ağrı iyileşme sürecini yavaşlatır;
  • hastaya yüksek demir içeriğine sahip uygun beslenme sağlayın;
  • bağırsakların düzenlenmesi;
  • düzenli ve yeterli fizikselYük: rahim çıkarıldıktan sonraki ilk günlerde bile hastanın yürümesi gerekir; aksi takdirde alt ekstremite ve ciğer damarlarındaki kan pıhtısı riski artar.

Ameliyattan hemen sonra yapılan anesteziye ilâveten bir kadına gerektiği gibi antibakteriyel ilaçların yanı sıra onarıcı ilaçlar verilebilir.

Her gün özel post-operatif dikişler özel dezenfektan solüsyonlarıyla tedavi edilir.

Buna ek olarak, erken iyileşme dönemindeiç ya da dış kanama gibi postoperatif komplikasyon gelişme tehlikesini hatırlamak gerekir. Bu nedenle, durumundaki herhangi bir değişiklik, vajinalardan boşaltma, kadının kendisini izleyen doktora bildirmesi gerekir.

Rahim çıkarıldıktan sonraki rehabilitasyon süresi

Rahibin çıkarılmasından sonraki rehabilitasyon periyodu daha uzun sürer ve çıkarılan uterusa sahip kadın tamamen yenileninceye kadar sürer.

Ameliyat sonrası geç dönem, operasyondan 1-2 hafta sonra başlamaktadır.

En şiddetli ise kaviter bir ameliyat sonrası rehabilitasyondur. Yara izlerinden gelen parantezler genellikle hastaneden taburcu olduktan bir hafta sonra çıkarılır.

Rahim vajinal yolla da çıkartılabilir, ancak yalnızca boyutu küçükse ve onkolojinin yokluğunda. Bu tür cerrahi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

En güvenilir yöntem - laparoskopik uzaklaştırma, minimum sonuçlar ve komplikasyonlara sahiptir.

En önemli kadın bedeninin çıkarılmasından sonra, "yeni" bir hayata girerken bir kadının sorunlarını düzeltmesine yardımcı olacak doktor tavsiyelerini sıkı sıkıya takip etmek gerekir.

Uterusun çıkartılması, keskin bir arızaya neden olur.hormonal arka plan. Hiçbir tedaviyi uygulamadıysanız, hormonal dalgalanmalar birkaç yıl sürebilir ve bir kadına çok fazla sorun yaşayabilir. Bu nedenle, önlenmesi için doktor hastayı çıkarılmış uterus hormonal yöntemleri ile tayin eder.

Kadınların sağlık durumunun iyileştirilmesinde ve

Uterus çıkarıldıktan sonra iyileşme süresi

normal cinsel yaşamına dönüşüolumlu bir psikolojik tutum sergiliyor. Bir kadın, uterusun çıkarılmasından sonra kadın olmaya son vermediğini ve iyileşme döneminin sonunda ameliyat öncesinde yaşadığı hayatla geri dönebildiğini anlamalıdır.</ P>

Sağlık durumunu izlemek için,kanama, tromboz, enfeksiyon gibi komplikasyonları önlemek için iyileşme süresi boyunca. Kadın ayrıca vücut ısısını (hafif bir artış normalin bir varyantı) izlemeli, ağrılı duyumların görünmesi, mide bulantısı olmalıdır.