Bisiklet icat eden

"Tekerleği icat etmeyin!" - elbette bunu duymuşsundurCümle ve hatta telaffuz bile. Böyle söylediklerinde, herhangi bir sapma yalnızca karmaşık hale geldiğinde davanın bütün basitliğini vurgulamak isterler, ancak hiçbir şekilde işlemini hızlandırmazlar. Ancak, çelişik olarak, bir bisiklet icadı hakkında çok az şey biliyoruz. Örneğin, bilirsiniz, hangi sene bisiklet icat ettiler? Büyük olasılıkla değil. Ve ilk bisikayı kim icat etti? Bilmiyor musun O halde makale bizim için!

Ünlü bir deyişle söyledikleri gibi,öğrenmek için asla geç değildir. Ve bir şey bilmemek bir utanç değildir, yeni şeyler öğrenmek istememek utanç vericidir. Bu nedenle, çok basit ve çok karmaşık bir cihaz - bir bisiklet - hakkında konuşacağız.

Önce bisiklet kim icat etti?

Hemen ortak bir efsaneyi çökertmek için acele ediyoruz. Bisiklet Leonardo Da Vinci tarafından icat edilmedi. Aslında Leonardo'nun fırçasına ait olduğu iddia edilen ünlü figür aslında değil.

Ayrıca, bisikletin köylü Artamonov tarafından icat edildiği ve hala Nizhny Tagil'in müzelerinden birinde tutulduğu efsanesinin bir onaylaması yoktu.

Aslında, bisiklet, kelimenin modern anlamıyla, hemen icat edilmedi. Gelişimi en az 3 aşamadaydı.

1817'de Alman profesör Baron Carl vonDrez bir scooter gibi bir şey icat etti. 2 tekerden oluşuyordu ve buna "Yürüyen Makine" deniyordu. Ve daha sonra vatandaşlar bu arabaya bir arabası takma adı verdiler (mucit Dreza'nın şerefine). 1818'de Baron Karl von Dres icadı patentini aldı. Birleşik Krallık'taki scooter'ı öğrendiklerinde, "dandy-chorz" lakaplıydı. 1839-1840'da İskoçya'nın güneyindeki küçük bir kasabada, kara demirci Kirkpatrick Macmillan yürüyüş makinesini mükemmelleştirerek pedallar ve bir eyer ekledi. McMillan'ın bisikleti modern bir bisikletle çok benzerdi. Pedallar itilmek zorunda kaldı, arka tekerleği döndürdüler ve ön tekerlek direksiyon yardımıyla döndürülebildi. Bilinmeyen nedenlerle, Kirkpatrick MacMillan'ın icadı az tanınmış kaldı ve yakında onun hakkında unutuldu.

1862 yılında Pierre Lalman, "dandy"koro "pedalları (Pierre, Macmillan'ın icadı hakkında hiçbir şey bilmiyordu). Ve 1863'te fikrini anladı. Ürünü, dünyanın ilk bisikleti olarak kabul edildi ve Lalman, sırasıyla, ilk bisikletin yaratıcısı oldu.

soru "İlk bisikayı kim icat etti?" Her zaman başka, daha az ilginç olanı yaratır."Ne zaman icat edildi?" Bisiklet icadının yılı 1817 de kabul edilebilir; 1840 ve 1862 yıllarında bir "yürüyüş makinesi" icat edilmiştir. Bisikletin icadı ile ilgili başka bir tarih daha var - 1866'da Lalman'ın bisikleti patent alındığında.

O zamandan beri, bisiklet her biri ile birlikte gelişiyor.yıl. Bisikletin yapıldığı malzemeler, yapının kendisi, tekerlek boyutlarının çapları ve oranları değişti. Bununla birlikte, önemli derecede modern bir bisiklet Lalman bisikletinden pek farklı değildir.

Bisiklet icat ettiler mi?

Pierre'in ilk bisikletin icat edildiğini varsayarsakLalman, o zaman bisikletin doğduğu yer Fransa'dır. Ancak Almanlar, bisikletin anavatanında icat edildiğine inanırdı. Kısmen de bu doğrudur, çünkü Baron von Drake'in icadı icat edilmemiş olsaydı, Lalman düşünmezdi

Neden tekerleği yeniden icat ettiniz?

Geliştirin. </ P>

Fakat İskoçya hakkında unutmayın. Kirkpatrick Macmillan tarafından tasarlanan bisikletin prototipi aslında Pierre Lalman'ın icadından farklıydı.

"Neden tekerleği yeniden icat ettiniz?"

Bu ifade, kelime hazinemizin bir parçası haline geldi. Açıkça söylendiğinde, herkes tarafından uzun zamandır bilinmekte olan bir şeyin yaratılmasında yararsız çalışmalar demektir. Bu tür ifadeler birçok ülkede kullanılmaktadır. Ancak, ilginç bir şekilde, bir bisikletten bahsetmek yalnızca Sovyet sonrası ülkelerde karakteristiktir. Peki neden bisiklet için böyle bir sevgimiz var?