Fince sopayla yürümek

Finlandiya'da sopa ile yürüyen Finlandiya ortaya çıktı,dolayısıyla adı. Bu tür bir spor salonu, cinsiyet, yaş ve fiziksel uygunluğa bakmaksızın insanları ilgilendirebilir. Buna ek olarak, bu yönde herhangi bir kontrendikasyon bulunmamaktadır. Herhangi bir arazide ve yılın herhangi bir zamanında çalışabilirsiniz. Eğitim haftada en az iki kez yapılmalı ve yarım saat sürmelidir.

Bastonlarla yürümek yararlı ne?

Bu tür spor yapmanın kolaylığına rağmen birçok avantajı vardır:

 1. Antrenman sırasında kasların% 90'ı dahil edilir. Vücudun üst ve alt kısımlarının kasları yük alır.
 2. Normal yürüyüşe kıyasla, Fince% 50 daha fazla kalori yakıyor.
 3. Çubukların kullanılması sayesinde, omurga ve diz üzerindeki basınç azaltılır.
 4. Eğitim sırasında akciğerlerin ve kalbin çalışması için yararlı nabız artar. Buna ek olarak, kötü kolesterol düzeyi azalır.
 5. Hareketlerin dengesini ve koordinasyonunu geliştirir.

Fince sopayla yürümek tekniği

Eğitimin özelliği,Kişi, normal yürüyüşte olduğu gibi doğal hareketler yapar, ancak yalnızca yoğunluk ve ritim artar. Ellerin sallanmasının büyüklüğünün doğrudan basamağın boyutuna bağlı olduğunu düşünmek önemlidir. Finlandiya yürüyüş tekniği şudur: Sol ayağınızla bir adım atmak, aynı anda sağ çubuğu ileri doğru çekin ve yerden itin. Sağ ayağınızı atın ve sol çubuğunuzla itin.

Çubuklarla yürüme tekniği bu gibi pozisyonlara dayanmaktadır:

 1. Ellerdeki sopalar güvenle yapılmalıdır, ancak gerginlik içermez.
 2. Elinizle, sopayı gövdeye geri koyun, dirseği düzeltin. Aynı zamanda, avucuyu açıp vücudun üst kısmını elin arkasına çevirmek gerekiyor.
 3. Fen sopalarla yürüyen tekniği

 4. Vücut düz tutulmalı ve biraz hafifçe eğilmelidir.
 5. Bıçağı 45 derece açı ile tutun.
 6. Bir adım attığınızda, topuktan parmağınıza dönmeniz ve başparmaklarınızla yere basmanız gerekir.

Sınıflar için özel sopa olmalı,bunlar kayaktan çok daha kısa. Finlandiyalı bastonlar iki çeşittir: standart ve teleskopik, birkaç bölüm. Tüm sopaların parmakları olmayan eldiven benzeri özel kayışları vardır. Aşağıda, sert bir yüzey üzerinde antrenman yapmak için önemli olan kauçuk bir uca sahiptirler. Buz üzerinde antrenmanı mümkün kılan özel bir sivri uç da var. Finlandiya yürüyüşü için çubuklar çoğunlukla alüminyum, karbon fiber ve kompozit malzemelerden oluşur.