atletizm türleri

Her çeşit atletizm en çokbir kişi için doğal bir spor. Genç yaştan itibaren yürümeyi ve koşmayı öğreniriz, top atarız - ve takip ve tarla, çocukluk seçeneklerinden bilindik ancak biraz daha karmaşık bir biçimdedir. Muhtemelen, organik atletizm çok iyi sağlık etkilerinden dolayıdır. Buna ek olarak, M.Ö. 776'dan beri insanlığın bildiği en eski sporlardan biridir.

Atletizm: Atletizm

Atletizm türleri oldukça farklıdır: yürüyüş ve koşu, haçlar ve koşu yolları gibi çeşitli koşuları ve atlama ve atma gibi teknik türleri içerir:

 • çalıştırın (daha ayrıntılı olarak aşağıda inceleyeceğiz);
 • atlar: yükseklik, uzunluk, direk, üçlü atlama;
 • atletik yürüyüş;
 • Kabukların atılması: mızrak, disk, çekiç, çekirdek;
 • çok yönlü.

Bütün bu çeşitlilikten en büyükhayran kitleleri arasındaki popülerlik sadece kros sporlarına ulaştı - vücudunuzun güzelliğini ve sağlığını korumanın özgür ve hoş bir yoludur. Ve özel ekipmanlara gerek yoktur - sadece iyi koşu ayakkabıları ve palto. İnanın bana, diğer sporlarla kıyaslandığında çok küçük bir harcamadır!

Atletizm atlamaları hepimizle birliktehala okuldasın Genellikle derslerden sonra bu alanda başarılı olan öğrencilerin doğrudan rota den şehirlere, bölgesel yarışmalara ve dünya şampiyonalarına kadar yeteneklerin geliştirilmesi için bölümünü ziyaret etmeleri teşvik edilir.

Parkurda ve alanda çeşitli olan, çok yönlü -Bu, sporcuların birden fazla disiplinde rekabet ettikleri, ancak çok taraflı olarak geliştirilmiş en atleti tanımlamayı mümkün kılan farklı disiplinlerde yarışması gereken bir rekabet türüdür. Şaşırtıcı bir şekilde, çevrede dolaşan ve iyi bir mesafeden atlayıp boyuna veya yüksekliğe sığan kadınlar, bireysel türler alan dar uzmanlar bile yarışmada kazanabilirler.

Atletizm: atletizm

Çapraz atletizm oldukça çeşitlidir, bazıları dayanma gücü gerektirir, diğerleri - hızlı bir şekilde hız geliştirme yeteneği. Bunlara çeşitli varyasyonlar dahildir:

 • sprintler (standart mesafeler - 100 m, 200 m ve 400 m);
 • bariyer çalışması (100 m, 400 m);
 • orta mesafeler için (genelde ortalama mesafelere 800 ila 3000 m mesafeyi eşit, buradaki da 3000 m'de engeller ile çalışır);
 • uzun mesafelerde çalışıyor (standart ikisi - 5000 m ve 10 000 m);
 • çapraz (ülke çapında koşu);
 • maraton (rota boyunca çok uzun mesafelerde koşuş);
 • Röle (4 x 100 m, 4 x 200 m, 4 x 400 m, 4 x 800 m veya 4 x 1500 m) aşağıdakiler de dahil olmak üzere koşu ve atletizm atletizminin en emredici türüdür.

Atletizm her ikisinde de uygulanabilirprofesyonel seviyede ve amatör. ABD'de, hem şehirler hem de küçük kasabalardaki birçok sakin düzenli olarak orta mesafeler için jog yapar

atletizm atlama

Vücut şeklini korumak için. Buna ek olarak, bu gibi alıştırmalar kalp ve damar sistemini ve akciğerleri mükemmel bir şekilde güçlendirir, dayanıklılık ve kas tonusunu arttırır. Dahası, midede yağ birikimlerinin ana düşmanı olan koşu.</ P>

Buna ek olarak, görmek kolay olduğundan,Atletizm münhasıran tek sınıf içermez: Röle takıma özel koordinasyon gerektirir ve bu nedenle takım ruhunu ve takım çalışması geliştirir.

Bu arada, çocuklar atletizm bölümünde verilir.7-8 yaş arası olabilir. Bu yaşlarda vücut halihazırda böyle yükler için hazırdır ve ayrıca, çocuğun yetenekli olduğu ortaya çıkarsa, gelecekte profesyonelce spor yapabilecektir.