Üzümün faydaları

Sulu ve tatlı üzümler için birçok gerçek bir muamele, her zamanki tatlı tatlıdan daha kötüsü yoktur. Böyle lezzetli meyvelerin de kullanışlı olması ikili olarak hoş olur.

Her meyvelerdeki vitaminler

Vücut için üzüm kullanımı, geniş bir yelpazedeki vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin varlığından kaynaklanmaktadır.

  1. Çileklerde B grubunun çeşitli vitaminleri bulundu,Bunlar insana hayati önem taşıyor. Çoğu metabolik reaksiyonda doğrudan bir rol alırlar, bu yüzden eksiklikleri metabolizmayı yavaşlatır. Böylece dolaylı olarak üzüm kullanımı metabolizmayı normalleştirmeye yardımcı olur.
  2. Üzümde bulunan askorbik asit, hücrelerimizi serbest radikallerin zarar görmesine karşı korur. Başka bir deyişle, üzüm gençleri korumaya yardımcı olacaktır.
  3. Üzüm kullanımı da kullanılabilirliktedir.proteinleri asimile etmeye yardımcı olan çeşitli asitler. Bu nedenle, sulu çilekler, özellikle mide asiditesinin düşük olduğu kişiler için faydalıdır. Bu arada üzümler, yüksek asitli bir peptik ülser veya gastrit olanlarla sınırlandırılmalıdır.
  4. Üzümdeki mineral tuzları da çok yararlıdır.
Varken ve ne zaman reddedecek?

Üzümün tüm faydalarına rağmen öyle değilzararsız, göründüğü gibi. Tatlı tadı, basit karbonhidratlardan kaynaklanır; bilindiği gibi, iyi olma şansınız çok yüksektir. Bu nedenle, meyvelerin kalorili içeriği oldukça yüksek kabul edilir ve beslenme uzmanları diyetle üzüm yemeyi önermezler. Bu arada, aynı nedenle diyabetli kişiler için kontrendikedir. Basit karbonhidratlar insülin sıçramasına neden olur, bu durum yağ birikimlerini tetikler ve açlık hissini doğurur.

Ancak, şekli ve çok takip edersenizTatlı meyveleri sevmeyi severim, periyodik olarak kilo vermeye üzüm verebilir, ancak sabahları meyve salatalarını ekleyerek veya öğleden sonra hafif bir aperitif olarak ekmek daha iyi.