Bir yumurta ne kadar protein

Hepimiz iyi bilinen tavuk yumurtalarıneredeyse her insan. Bu şu gerçekle kanıtlanır: Bir yıl boyunca her kişi yaklaşık 200 yumurta yiyor. Meksika yumurta tüketiminde dünya çapında lider bir konuma sahiptir ve yılda kişi başına düşen yaklaşık 22 kg yumurta, günde 1.5 yumurta civarındadır. Tavuk yumurtaları için böylesine büyük bir talep, düşük fiyatlarına ve ayrıca bu kadar geniş bir yaşam alanına ve yeryüzünün hemen hemen tüm sakinlerine yumurta temin edebilen tavukların sayısına bağlı.

Tavuk Yumurtasının Faydaları

Yumurta, sarısı ve yumurta'nın muazzam yararlarını duydukProtein. Onlarda mikro, makrobesleyici, vitamin ve amino asitler bulunur. Tavuk yumurtalarının bileşimi, A, E, B, C, D, H, K, PP vitaminlerini içerir. Yumurta bakımından zengin olan mineraller magnezyum, iyot, potasyum, kalsiyum, bor, molibden, klor, çinko, kükürt, demir, bakır, manganez ve kobalt gibi minerallerdir. Ayrıca çok sayıda amino asit (glutamik ve aspartik asit, lösin, lisin, serin, izolösin, treonin) içerirler.

Yumurtaların kullanışlı özellikleri, yumurta akı beyazlarındaki ne kadar protein içerdiği gibi, mükemmel maddeleri ile doğrudan ilişkilidir (ne kadar saçma olursa olsun!).

Bağışıklık sisteminizi mükemmel şekilde güçlendirecekler,gastrointestinal sistemin robotunu normalize edin ve kataraktlardan koruyun. Düzenli olarak tüketilen tavuk yumurtaları, kardiyovasküler ve onkolojik hastalıkların iyi bir korunma bakımı olarak hizmet edecek ve aynı zamanda bir kemik dokusunu güçlendirecek, zihinsel yeteneklerinizi artıracak ve hafızayı geliştirecektir.

Buna ek olarak, tavuk yumurtaları, yani tavuk proteini,insanlara zayıflama ve kas kitlesi oluşturmak isteyenler için çok faydalı olacaktır. Yumurta beyazı, mükemmel ve en önemlisi doğal bir protein kaynağıdır. Ve kas dokusunun vücut tarafından oluşturulması, korunması ve restorasyonu için gereklidir.

Protein içinde protein

Eh, gerçeklere daha yakından yaklaşalım. İlk olarak, bir yumurta ne kadar protein düşünün. Bir tavuk yumurtasında yaklaşık 4-5 g protein bulunur. Tavuk proteininin süt proteinini ve hatta sığır eti veya balık proteinini aştığına dikkat edilmelidir.

Yumurta proteini vücudumuz tarafından% 94 emilir,Örneğin, sığır eti yalnızca% 73'tür. Yumurta proteini% 90 su, geri kalan proteintir. Çok miktarda niasin, K vitamini, B2, B6, B12, E ihtiva eder. Ayrıca, yüksek D vitamini içeriği ile ünlüdür ve bu sadece balık yağını aşabilmektedir. Yumurta beyazı yağının içeriği azdır, bunun sebebi genellikle düşük kalorili bir üründür.

Ve şimdi yumurta beyazı ile ilgili en yaygın soruları yanıtlıyoruz:

  • yumurta ne kadar protein pişirilir - 12, 7 g / 100 gr;
  • bıldırcın yumurta ne kadar protein - 13.1 g / 100 g;
  • yumurta aküsündeki kaç kalori - 48 kcal.

Her şey yolunda, ama ılımlılıkla. Aşırı yumurta tüketimi, 1 yumurta ne kadar protein içerdiğinden, sağlığa oldukça ciddi bir şekilde yansıyabilir. Tavuk yumurtaları ile birlikte "bol miktarda" kötü kolesterolün vücudumuza girdiği konusunda bir görüş vardır. Bütün bunlar, ancak onunla birlikte büyük miktarda fosfolipid, vitamin ve lesitin de vücuda girer. Bu sayede kolesterol hemen hemen ertelenmez.

Bir yumurta ne kadar protein

</ P>

Şeker hastalığı olan insanlar ciddiye almalıdırYediği yumurta miktarı ile ilgilenmek için, aşırı miktarda tüketimin yanı sıra var olan ciddi hastalıklarla birlikte, kalp krizi, inme riski artar.

Bunu önlemek için,tüketilen yumurta sayısını düzenlemek ve bunların kalitesini ve hazırlanma yöntemlerini izlemek. Bir günde en fazla 100 gram yiyebilirsiniz, bir yumurta yaklaşık 50 gr. dolayısıyla, günde iki yumurta yeterli olacaktır. Unutulmamalıdır ki tavuk yumurtasını çiğ şeklinde yemenin hiçbir şekilde değerli değil, daha çok pişirin ya da kızartın.