Tavuk yumurtalarının faydası ve zararı

Tavuk yumurtaları uzun zamandır geleneksel bir kahvaltı haline geldi.birçok ülkede. Hazırlanması kolaydır, çeşitli katkılarla beslenebilirler ve en önemlisi çok faydalıdır, çünkü çok sayıda vitamin ve mineral içermektedirler. Tavuk yumurtalarının faydalarını ve zararlarını göz önünde bulundurun.

Kahvaltı yumurtaları

Kahvaltı için yumurta yeme alışkanlığı,Sabah vücut faydalı bileşenlerin bir çok elde etmek için -, vitamin A, B1, B2, B5, B6, B9, B12, E, H, PP ve D'nin, hem de iyot, çinko, potasyum, kalsiyum, florür ve demir gibi.

Buna ek olarak, yumurta çok miktarda proteine ​​sahiptir, bu nedenle doymuştur ve uzun süre yiyecekleri hatırlamamanıza izin verirler. Bu aperitifler için zamanınız olmayanlar için mükemmel bir seçenektir.

Taze yumurtaların kullanımı

Taze yumurtalar kendilerini korumak daha iyi hazırlanmıştüm besin maddeleri, neden çok besleyici bir ürün olarak kabul edilebilirler. Enfeksiyon bulaştırmamak için onları iyi bir tedarikçiden satın almak önemlidir.

Çiğ yumurtaların mideye sağladığı faydalar

Çiğ yumurta, kimin için kaçınılmaz bir yardımcıdır.mide hastalığından muzdarip. Ağrıları sendromu azaltacak veya yok edebilecek şekilde yiyeceklerin tahriş edici etkilerinden koruyarak duvarlarını içeriden sarar. Bununla birlikte, pankreatitten muzdarip olanlar için, çiğ yumurtaları reddetmek daha iyidir.

Tavuk yumurtalarının zararı

Çiğ tavuk yumurtaları çok tehlikeli olabilir - salmonella ile enfeksiyon vakaları nadir değildir. Böyle bir ürünü yemeye karar vermeden önce, güvenilir bir üreticiden satın aldığınızdan emin olun.

Tavuk yumurtaları çok miktarda yağ içerir ve bu nedenleKullanımlarına çok fazla katılmak, buna değmez. Yumurtaların çok miktarda kolesterolüne sahip olduğu efsanesi yaygındır - ancak bunun kan damarlarının tıkandığı bir kolestrolün değil, yararlı bir kolesterol olduğunu hatırlamaya değer. Zararlı kolesterol, margarin ve ucuz yağlarda bulunur, bu yüzden bu pozisyondan yumurta yararlıdır.