etin gıda değeri

Diyette et ve et ürünleri bulunurdünyanın nüfusunun çoğunu. Etin temel besin değeri proteinleridir. Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı, kişi başı et tüketme oranları şöyle öneriyor: Yılda 85 kg, günde yaklaşık 232 gram et.

Etin gıda ve biyolojik değeri

Vücudun düzgün çalışması içinBir kişi 20 amino asitten dışardan almalıdır. Bunlardan 8 amino asit değiştirilemez. Protein eti ideal olarak adlandırılabilir çünkü tüm temel amino asidi bulabilir ve insan vücudu ve miktarı için en iyi oranlarda bulabilirler.

Etin bileşimi ve besin değeri, hayvanın türü, türü ve yaşı ile bakım koşullarına göre belirlenir. Etin en değerli kısmı kas dokusudur.

Kanatlı etinin besin değeri

Kümes hayvanlarının etinden en büyükkolayca sindirebilen ve yüksek dereceli proteinlerin miktarı. Özellikle diyetle beslenmede kullanılan beyaz ettir. Onun kalorifik değeri 113 birimdir ve protein içeriği diğer tüm et türlerinde sayılarını aşar ve% 23.8'dir.

Dana etinin besin değeri

Günlük yiyecekler için orta yağlı sığır eti seçmelisiniz. Böyle bir protein miktarı

etin gıda ve biyolojik değeri

Et oldukça yüksek olacak ve% 20. Yağların% 7-12'si var. Sığır etinin kalorili içeriği, 100 g için 144-187 kcal'dir. Diyetler sırasında beslenme için düşük miktarda yağ ihtiva eden dana seçmek daha iyidir ve kalori içeriği 90 üniteye düşer.</ P>

Domuz eti gıda ve enerji değerioldukça yüksek. Kalorifik değeri 320 ila 487 kcal arasındadır. İnsanlar, mineraller ve bazı vitaminler için önemli amino asitler içerir. Bununla birlikte, tüm etlerin domuz eti en yağlı ve en az protein içeren etken olarak kabul edilir.