yumurta besin değeri

Yumurtalar - en eski kaynaklardan birikolay ulaşılabilir bir protein olan sadece insanlar için değil, aynı zamanda uzaktaki ataları için. Her çeşit yumurta insan tüketimi için uygundur. Tavuğa ek olarak, ulusal mutfaklardaki farklı uluslar yumurta kullanıyorlar:

 • bıldırcın;
 • devekuşu;
 • kaz;
 • ördek;
 • güvercinler;
 • sürüngen yumurtaları

Tavuk yumurtalarının geniş dağılımıdünya, iki faktörden oluşan bir kombinasyonla koşullanmıştır: - elde etmenin kolaylığı (tavuklar neredeyse bir yıldır günlük acele ettikleri için) ve onların yüksek tat ve beslenme kaliteleridir.

Tavuk yumurtalarının besin değeri

Yumurtaların genel olarak yüksek besin değeri veÖzellikle tavuk, çok sayıda yüksek kaliteli hayvan proteini kaynaklıdır - yani bir kişinin ihtiyacı olan tüm amino asitleri içeren bir protein, bir tavuğun yumurtasının 100 gramında 12.5 gramdır. Proteinlere ilaveten, tavuğun yumurtalarında 12 g yağ ve 0.5 g karbonhidrat da bulunur.

Buna ek olarak, içinde bulunan vitaminler ve mineraller, tavuk yumurtasının özel besleyici değeri sağlar. Sonuçta, bu ürün önemli miktarda yağda çözünen vitaminleri içerir:

 • A vitamini - bir yumurta neredeyse içerirakut görme için gerekli olan bu temel maddenin günlük oranının yarısı kadar çocukluk çağında normal gelişme (boşa değil, büyüme vitamini);
 • Doğal bir antioksidan olan E vitamini, yaşlanmayı engeller, ancak yumurta içinde fazla değildir - günlük gereksinimlerin sadece% 5'i.

Tavuk yumurtalarında suda çözünen daha fazla vitamin vardır:

 • B grubunun vitaminleri - neredeyse doludurkompozisyon, özellikle B2 vitamini veya riboflavin, cildin sağlık ve güzelliğinden sorumludur - 1 tavuğunun yumurtası günlük ihtiyacın yaklaşık% 30'unu içerir;
 • yumurta ve kolin gibi zenginlik ve hafızayı geliştiren vitamin benzeri bir madde, bir yumurta ortalama bir günlük oran içerir;
 • yumurta ve biotin içinde çok fazla olan, ayrıca saçın sağlığı ve güzelliği için sorumlu olan bu madde, bir tavuk yumurtasının yumurta sarısından izole edildi.

Buna ek olarak, tavuk yumurtaları büyük birasimilasyon kolaylığı ile birlikte, karaciğer, kan damarları, sağlık ve ürünün zengin madeni bileşimi için gerekli lesitin miktarı, bir terapötik olarak yumurta vazgeçilmez bileşeni ve sağlıklı bir diyet yapar. Bu durum özellikle, yumurta için de geçerlidir, bunun hazırlanması sırasında bağlı olan besin değeri: protein sindirilebilirliği ve biyolojik olarak aktif maddelerin güvenlik açısından en yararlı yumuşak haşlanmış yumurta - onlar yararlı bileşiklerin çoğu tutun.

bıldırcın yumurtalarının besin değeri

Bıldırcın yumurtalarının besin değeri

Bıldırcın yumurtalarının iyileştirici özellikleribirçok ülke. Özellikle, Japonya'da onlar çocuklar, nükleer saldırılarından kurtulan bir rehabilitasyon diyetler kullanılmaktadır. Genel olarak, bu ürünün bebek ve diyet yiyecekleri için ve tavuktan daha bıldırcın yumurtası az protein bıldırcın yumurtası besin değeri diğer muadillerinin kıyasla genellikle daha fazla olmasına rağmen önerilir. Bunlar tavuklarda önemli ölçüde daha fazla vitaminler, A, B1 ve B2, bunun yanı sıra potasyum ve magnezyum fosfor içerir. Buna ek olarak, onlar çok daha az suçlu alerjik reaksiyonlara yol açan içindedir.