yumurta tavuğu kalorisi

Pişirmede yaygın olarak kullanılan tavuk yumurtası en çok tüketilen gıda ürünlerinden biridir.

Tavuk yumurtalarının kalorili içeriği

Tavuk yumurta kalorili içeriği boyutuna bağlıdır. 100 gramda 157 kalori var. Bir yumurta ağırlığı 35 ila 75 gram arasındadır. Yani, ortalama yumurta boyutu yaklaşık 78 kcal içerecektir.

Tavuk yumurta sarısı ve protein içerir. Yumurta proteini% 90 su ve% 10 protein içerir. 100 gram ürün içindeki tavuk yumurta proteininin kalorili içeriği 44 kcal'dır. Bu nedenle, yumurta akı, düşük kalorili, yüksek dereceli proteinlerin temelidir. Vücudun kas kütlesi için evrensel yapı malzemesi olarak işlev görür.

Tavuk sarısı yağ ve kolestoldan oluşur. Bu oldukça yüksek kalorili bir üründür. Tavuk yumurtasının sarısının kalorili içeriği, 100 gram başına 352 kcal kadar yüksektir. Yüzde terimiyle tavuk yumurtasının, yani% 56 protein,% 32 sarısı ve% 12 kabuğun toplandığı dikkate alınmalıdır.

Tavuk yumurtalarının içerikleri

Tavuk yumurtası birçok faydalı madde içerir. Bu yumurta sarısında kolin, ayrıca hem E olarak, A ve D vitaminleri, çok B vitaminleri açısından zengindir. Tavuk yumurtası Bütün minerallerin% 96'sını içerir. kalsiyum, fosfor, iyot, bakır, demir ve kobalt açısından zengin. Bu ürün neredeyse tamamen vücut tarafından emilir.

Tavuk yumurtalarının yararlı özellikleri

Orta miktarda düzenli kullanımtavuk yumurtaları safra yollarını ve karaciğeri normalleştirir, onkoloji ve kardiyovasküler sistem hastalıklarının gelişimini engeller. Kalsiyum, saç, çivi ve kemik sisteminin durumunu bir bütün olarak iyileştirir. Yumurta, bazı terapötik beslenme sistemlerinde ve farklı diyetlerde kullanılır.

Tavuk yumurtalarının zararlı özellikleri

Her şeyde bir önlem gerekli, tavuk için de geçerlidiryumurta. Gerçek şu ki yumurta, kan damarlarını tıkayan ve plakaları oluşturan çok miktarda kolestrol içerir. Bu nedenle, tavuk yumurtası tüketimini haftada dört parça ile sınırlandırmak gerekiyor. Böyle bir miktar sağlığa zarar vermez, aksine vücudu yararlı vitaminler ve mineraller ile dolduracaktır.

Tavuk yumurta nasıl ve ne pişirilir?

Hangi tabakın olması gerektiğine bağlı olaraktavuk yumurtası farklı zamanlarda pişirilir. Yumuşak kaynatılmış yumurtayı yeterince kaynatırken üç dakika kaynatın, bir yumurta "çantada" - altı dakika, yumurtanın sert kaynatılması için dokuz dakika pişirin. Haşlanmış tavuk yumurtalarının kalorili içeriği 100 gramda 160 kcal'dir. Yumurtanın demlendiği suyun tuzlanması daha iyidir. Bu nedenle, bir çatlak durumunda sızdırmaz.

Tavuk yumurtalarının yemek çeşitleri

Yumurtadan çok miktarda yemek pişirebilirsinizomlet çeşitleri ve omlet çeşitleri. Omlet kızartma tavasında olduğu gibi yapılır ve fırında pişirilir. Yumurta çoğu çocuğun favori inceliklerini yapar - gogol-mogol. Tavuk yumurtaları testin ve cutlets'in bir parçasıdır, hatta bazı kokteyllere eklenirler.

tavuk yumurtalarının kalorisi

Hangi yumurtalara göre tarifler vardır?marinat ve tuz. Kavrulmuş tavuk yumurtalarının kalorili içeriği pişirilmişten daha yüksektir ve bitkisel yağda pişirilirse, tereyağında kızartılmış haldeyken 100 gram ürün için 200 kcal ve 170 kcal'dır. Yağda yumurta kızartmak isteyenler için, 100 gramlık kalorili içerik 280 kcal'a kadar yükselir. Yumurtalara eklenen herhangi bir bileşenin kalorili içeriğini değiştirebileceğini anlamak gerekir. Örneğin, kızarmış yumurta peynir veya sosis ile kalori sayısını artıracaktır. Bir kuşkonmaz, domates veya ıspanağı bulaşık makinesine eklerken kalori içeriği ortalama 80 kcal azaltılacaktır.</ P>