tavuk kalçaları

Tavuk uyluk en kokulu ve naziktavuk eti. Her türlü ısıl işlemde servis edilebilir: kızartılmış, kaynatılmış, fırınlanmış veya kaynatılmış. Tavuk uyluğunun kalorili içeriği 100 gram ürün 211 kcal'dir. Bugün için bu tür bir eti cilt olmadan ve hatta bir kemik olmadan bile elde etmek mümkündür. Ciltsiz bir tavuk kalçasının kalorili içeriği belirgin şekilde daha düşüktür ve 160 kcal'dır. Bu etin maliyeti biraz daha yüksek olacaktır.

Haşlanmış tavuk bacağının kalorili içeriği 180kcal. Bu çok şey ve nispeten yüksek yağ içeriğinden kaynaklanmaktadır. Tavuk uyluğundaki yağ% 65'tir. Kalori içeriği nedeniyle, haşlanmış tavuk boğazı diyetle ilgili bir diyet için uygun değildir. Fırında bir tavuk boğazı pişirirseniz, kalorifik değeri yaklaşık 160 kcal olacaktır. Bununla birlikte, daha doğru bir hesaplama, belirli bir tarife dayalı olarak yapılabilir.

Tavuk uyluk nasıl seçilir ve hazırlanır?

Kaliteli soğutulmuş tavuk kalçalarını parmağınızla bastırarak seçin. Çentik çabucak iyileşirse, önünüzde kaliteli bir ürün var demektir.

Tavuk uylukları birçok kişiyle mükemmel bir şekilde kombine edilmiştir.Malzemeler, bu nedenle tavuk eti kullanan herhangi bir çanağı pişirebilirler. Eğer zaman yoksa, eti basitçe baharatlar ile birleştirebilir ve kızartma tavasına veya fırında gönderebilirsiniz. Tavuk uyluklarının pişirilmesi kararı önceden göründüyse, bir marine hazırlamak daha iyidir.

Turpancılar, tavuk uylukları ile birlikte çokçok. Tavuk eti Özellikle iyi bir tat, balfezi marine edilmiş kefir, limon ve sarımsak gibi. Et liflerini yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda bulguyu enfes bir aroma haline getirirler. Düşük kalorili bir masada tavuk kalçalarını hazırlamak için cildi ve altındaki bir yağ katmanını çıkarmanız gerekir; bu durumda kalori miktarı çok daha az olacaktır.