tavuk göğsü besin değeri

Tavuk göğsü etinin yardımıyla kolaycaDiyet çeşitlendirin. Ondan sadece olağan günlük yemekleri değil aynı zamanda mutfak sanatının başyapıtlarını da pişirebilirsiniz. Göğsünü herhangi bir şekilde pişirebilirsiniz: kızartma, pişirme, fırında pişirme. Her zaman lezzetli ve kullanışlı olacak.

Tavuk göğsü besin değeri

Tavuk eti, yağ içeriği az olan et olarak kabul edilir. Tavuk etinin ortalama yağ içeriği% 8'den fazla değildir. Tavuk göğsü, tavuğun en az yağlı kısmıdır. Yağların oranı% 2'den fazla değildir, bu nedenle bu tür et diyet ürünleri kategorisine girer. Tavuk göğsü, fazla kilolu olan ve kilo vermek isteyenler tarafından bile yenilebilir. Diyetinizde tavuk göğsü bulunan epeyce diyet vardır.

Bir tavuk göğsü değeriFazla yağ gövdesi taşımaz, fakat aynı zamanda gerekli proteinlerle doyurur. Göğüsteki protein miktarı% 23.6'ya ulaşmaktadır. Protein ve amino asit formundaki protein, kas liflerinin oluşumuna yardımcı olur. Bu nedenle, beslenme uzmanlarının beyaz dediği tavuk göğsü eti, büyüme ve atletler sırasında çocuklar için önerilir.

Tavuk göğsü, enerji değeriZengin bir kompozisyona sahip olduğu için küçük, hala oldukça besleyici gıdaları ifade eder. Tavuk göğüslerinin besin değerinde ana bileşenlere ek olarak vitaminler ve mineraller dahildir. Vitaminlerin en büyük yüzdesi kolin, PP vitamini ve minerallerden - kükürt, fosfor, potasyum, klor, sodyum ve magnezyumdur.

Tavuk göğsü enerji değeri güzelAlternatif çeşit hayvan eti ve kümes hayvanlarına kıyasla düşük. Çiğ ette en fazla 110 kcal bulunur. Isıl işlem sırasında, tavuk etinin kalorili içeriği artar ve sonuçta pişirme yoluna ve ete eklenen katkı maddelerine bağlı kalır.