Haşlanmış yumurta ne kadar protein

Yumurta, en çok kullanılan ve uygun fiyatlı gıda ürünlerinden biridir ve bunlardan çeşitli yemekler alır.

Haşlanmış yumurta kaç protein içeriyor?

Yumurta, protein ve sarısı içerir;Bir sürü yararlı madde. Yumurtadaki protein miktarı sarısı iki kattan fazladır. Haşlanmış yumurtadaki protein miktarı, tavuk yumurtasının büyüklüğüne bağlıdır, ancak ortalama rakam yaklaşık 6 gramdır. Yumurta sarısı ayrıca protein içerir, yaklaşık% 4'tür.

Yumurta proteini ağırlıklı olarak sudan oluşur. Haşlanmış bir yumurta ne kadar protein olduğunu anlamak için 100 gram protein ne kadarını bilmelisin.

Haşlanmış yumurtadaki protein, yağ ve karbonhidrat sayısı aşağıdaki yüzde dağılım gösterir:% 12.7 protein,% 10 yağ ve% 1 karbonhidrat. Bu nedenle, pişmiş yumurta içindeki protein içeriği o kadar büyük değildir.

Yumurta beyazı çok sayıda organik içerirbileşenleri, protein ve amino asitler. Dolayısıyla protein vücudun tüm fonksiyonlarını doğrudan etkiler. Yumurta proteini kolesterol içermez ve vücuda kolaylıkla emilir. Protein içerisindeki enzimler, enerjilerini doyurdukları için beyin işlevini geliştirir ve hücre yenilenmesini teşvik eder.

Protein düşük kalorili bir üründür, çünkü100 gram sadece 47 kalori içerir. Bir yumurta içindeki kalorili protein farklı olabilir, hepsi yumurta büyüklüğüne bağlıdır. Ayrıca, kalori sayısı yumurta pişirme şekline göre değişir. Kızarmış yumurta, enerji verimliliği 179 kcal'a ulaşırken kızdırılmış yumurta, yararlı özelliklerini kaybetmez ve kalorik değeri 100 gram ürün başına 79 kaloriye eşittir.

Yumurta tozu çok faydalıdır, çünkü dahil edilir.

yumurta ne kadar protein pişirilir

mesleki sporcuların diyetinde olduğu kadar, terapötik ve önleyici amaçlı bir diyette bile.</ P> Bıldırcın yumurtasında protein

Bıldırcın yumurtaları mükemmel bir analogtur.tavuk yumurtaları. Bıldırcın yumurtalarının küçüklüğünden ötürü içindeki protein içeriği biraz daha azdır ve% 11.9'a eşittir. Daha fazla amino asidi, besleyici bileşenleri ve diğer birçok faydalı maddeleri vardır. Örneğin, bir bıldırcın yumurtasındaki A vitamini miktarı iki kat daha fazla bir tavuk içinden fazladır. Bıldırcın yumurtaları hipoalerjeniktir, bu yüzden genellikle alerjiye eğilimli kişilerin diyetlerine dahil edilirler. Diyetle beslenme ve gastrointestinal rahatsızlıkları olan insanlarda da kullanılmalıdır. Bu yumurtaların bir parçası olan protein, atletler tarafından kas kütlesi oluşturmak için aktif olarak kullanılır.