Tavuk yumurtalarının içerikleri

Tavuk yumurtaları - insanlar için en değerli şeylerdenürünleri. Tavuk yumurtasının bileşimi, vücudun işleyişi için gerekli olan proteinleri ve yağları, ayrıca çeşitli aktif biyolojik bileşenleri, vitaminleri, mikro ve makro elementleri içerir.

Tavuk yumurtalarının kimyasal bileşimi

Tavuk yumurta kimyasal bileşimi içerir:

  • su% 74;
  • Proteinler -% 12.5;
  • yağlar -% 12
  • karbonhidratlar -% 0,5;
  • mineral elementler ve vitaminler -% 1.

Yumurta beyazı proteininin bileşimi, bileşimden farklıdıryağ ve daha yüksek su içeriğinden yoksundur. Ve sarısı, protein aksine, çok az amino asit içerir. Tavuk yumurtasının enerji değeri 47 kcal'dir (100 g'da 157 kcal). Yumurtanın kalorik içeriğinin önemli bir kısmı (% 75) yumurta sarısına aittir.

Tavuk yumurtalarının önemli besin değeriprotein sağlamak. Tavuk yumurtasındaki amino asitler optimal oranlarda tutulur, bu nedenle vücuda neredeyse% 100 emilirler. Bu nedenle, zayıflama insanları ve kas yapımı atletleri genellikle yumurta akılarını kullanırlar.

Tavuk yumurta sarısı yağın üçte biridir,bunun önemli bir kısmı en önemli doymamış yağ asitleri. Diyetisyenler arasında yumurta sarısının tehlikeleri ve yararları ile ilgili uyuşmazlıklar kolestrol çağrısında bulunur. Bununla birlikte, bir yumurta o kadar çok değil - günlük orandan daha azdır. Dahası, yumurta sarısı kolesterolü, yumurta - lesitin'in başka bir bileşeni tarafından "nötralize" edilir.

Yumurtaların kullanılması mükemmel vitamin yelpazesini arttırırKalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, kükürt, demir ve sağlık için gerekli diğer elementleri içeren mineral kompozisyonu (A, E, PP, D, H, K ve B Grubu) içerir.

Tavuk yumurta kompozisyonu hakkında konuşurken, kabuğunu unutamazsınız. Kabuğun ana bileşeni - kalsiyum, ancak yaklaşık 30 yararlı mineral element içeriyor.

Yumurta tavuk besin değeri

Doktorlar diyet limon suyu ile karıştırılmış kalsiyum eksikliği doldurmak için doğranmış yumurta kabuğu ile karıştırmak için tavsiye etmenizi öneririz.</ P> Tavuk yumurtalarının zararı

Yumurtadaki ovomukoid proteinin içeriğinden dolayı, buürün oldukça alerjiktir. Ovomukoid, gıdaların eksik sindirimine ve alerjik semptomların alevlenmesine yol açan pankreas tarafından enzim üretiminde başarısızlıklara neden olur. Yumurtanın diyetindeki içeriğin sınırlanması hipertansiyon, karaciğer hastalığı, böbrek ve safra kesesi, cilt hastalıkları ile birlikte olmalıdır. Buna ek olarak yumurta patojenik bakterilerin kaynağı olabilir. En patojenlerden biri salmonella'dır. Doktorlar, bu mikroorganizmaya karşı koruma sağlamak için kaynar kaynama noktasından en az 8 dakika sonra yumurta pişirmeyi önerir.