olivier kompozisyonu

Modern pişirme gerçeğine rağmençeşitli malzemelerle ve lezzetlerle şenlikli ve rahat salatalar için kapsamlı bir yemek listesi sunar, salata olivier hala popülerlik pozisyonlarından vazgeçmiyor. Birçoğumuz için, bu yemek çocukluğun hoş anılarının ve en sevdiği lezzetlerden biridir.

Klasik Olivier iyi bilinen bir kompozisyona sahiptir.Her ailenin arzusuna ve tercihlerine göre değişen ürünler. Herkes bu çanağın diyet beslenme kurallarından ve ilkelerinden çok uzak olduğunu anlar, ancak kilo verme ve diyet yapmak bazen kendilerini şımartmaya ihtiyaç duyar.

Olivier salatasının bileşimi ve besin değeri

Besin maddelerini ve enerjiyi belirlemekOlivier değerleri, bu çanağın tüm bileşenlerinin oranını ve beslenme özelliklerini göz önüne alır. Salatalı olivier'in bileşimi, haşlanmış patates, haşlanmış havuç, haşlanmış yumurta, turşu salatalık, konserve bezelye ve haşlanmış et (klasik tarifi - sığır eti) geleneksel malzemeler setini içerir.

Her bir ürünün ortalama kalorili içeriği ve besin değeri temel alınarak aşağıdaki tablo elde edilmiştir.

Besin Değerleri Orlivier

Sonunda sonuca göre, olivier'in bir kısmı 255 g, toplamda enerji değeri 585 kcal'dır. 100 gramlık marulda şunlar bulunur:

 • proteinler - 6.86 g;
 • yağlar - 19.7 g;
 • karbonhidratlar - 6 g.

100 gram olivier salatasının enerji değeri 229 kcal'dır.

Jambonlu salata kalorili içeriğe sahip olacakdomuz eti daha yüksek bir enerji değerine sahip olduğundan daha yüksektir. Olivier'de 100 gr domuz eti ile yaklaşık 310-320 kcal olacaktır. Tarifte tavuk eti kullanılırken, örneğin, tavuk göğsü, kalorili içerik 220 kcal'a düşürülebilir.

Yüksek enerji değerine rağmen, salatya olivier çok faydalı olabilir, çünkü biyokimyasal bileşimi oldukça yararlı bir madde listesi ile temsil edilmektedir:

 • yumurta sarısı, konserve bezelye, haşlanmış havuç vitaminleri B, filokinon (K), biyotin (H), vitamin A, E, PP, beta-karoten, kolin olmak üzere oldukça büyük bir listeyi temsil eder;
 • Olivier'in mineral bileşimi; kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, çinko, fosfor, krom, iyot, bakır, selenyum, potasyum, manganez;
 • et, yumurta ve mayonez içeren doymuş ve doymamış yağlardır.
Salata olivier çeşitleri

Olivier'in kompozisyonu ve kalorili içeriği,Tadıyla, yağ, protein, karbonhidrat ve enerji değerini azaltmak isterseniz, diğer et ve et ürünlerini de kullanabilir, aynı zamanda düşük yağ içeriğine sahip mayonez ile salata doldurabilirsiniz.

olivier klasik kompozisyon

Farklı mayonez türleri kullanılırken, 100 gram marulun enerji değeri değişebilir:</ P>
 • Olivier orta yağlı mayonez% 40-55 ile 172-203 kcal kalori değerine sahip olacak;
 • yağ içeriği% 30 - 152 kcal olan hafif mayonez ile salata enerji değeri;
 • yağ içeriği% 25 olan marul mayonezinin uygulanması, kalorifik değeri 140 kcal'a düşürecektir;
 • ayrıca, gösterge kalori Olivier kırpmak% 15 yağ içeriğine sahip ekstra ışık mayonez kullanma - 120 kcal;
 • en besin ve hafif olan Olivier,% 8 yağ içeren en hafif mayonezle (örneğin Calve Extra light) giyinmiş gibi, bu tür bir çanağın enerji değeri 108 kcal olacaktır.