kaz yumurta fayda ve zarar

Kaz yumurtaları, tavukların aksine, öyle değilpopüler, ancak kaz tüyü yumurta yemeyi tercih edenler, sık sık bulunup bulunmadıkları ve insan sağlığı için ne yararlı oldukları ile ilgileniyorlar.

Kaz yumurtalarının faydası ve zararı

Kaz yumurtaları tavuk yumurtasından çok daha büyüktür, ancak ikisi detuhaftır, hala çok besleyici değildirler. Beslenme uzmanları, bu ürünü her gün yemeyi önermezler, ancak bazen kaz tüyü yumurta içeriyorsa, vücuda çok önemli fayda getirecektir. Vücudumuz kaz yumurtalarını "vermek" için düşünün:

  1. Beyin hücrelerinin işleyişini olumlu şekilde etkiler.
  2. Cinsiyet hormonlarının seviyesini kontrol et.
  3. Vücutta A, E, D, K, B grubu vitaminler, fosfor, kalsiyum, potasyum, demir vb. Gibi mineraller doyurulur.
  4. Kan damarlarını arındırmak, plak oluşumunu önlemek için mükemmel bir alettirler.
  5. Bilim adamları, kaz yumurtalarının bellek iyileşmesine katkıda bulunduğunu kanıtladı.
  6. Her çeşit toksinlerin vücudunu arındırın.
  7. Büyük lutein içeriğinden dolayı, kaz yumurtaları görme keskinliğinin iyileşmesine katkıda bulunur ve çeşitli göz hastalıkları için mükemmel bir koruyucu araçtır.
  8. Fetustaki beynin gelişimini fevkalade etkiler, bu nedenle hamile kadınların bu ürünü diyetlerine dahil etmeleri önerilir.
  9. Genitoüriner sistemi olumlu etkiliyor.

Zarar gelince, ilk etaptaçeşitli parazitlerle enfeksiyon, özellikle çiğ ham veya az pişmiş yemek yerseniz. Yumurtanın taze olduğunu görmek için mutlaka dikkat edin, çünkü bu ürün çok kolay zehirlenebilir. Ayrıca, kaz yumurtaları güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Yemekte Kaz Kazanı Yumurtaları

kaz kazanı faydası

Yemekte, kaz mısırının oldukça geniş bir alanı vardır.uygulama, pişirme ve atıştırmalıklar, salatalar vb. Çoğu yumurta hala pişirilmiş veya pişirilmişse, ancak varsa, tüm mikroorganizmaları "öldürmek" için en az 20 dakika pişmelidir. Kabukları pişirme esnasında daha "yumuşak" hale getirmek için, biraz su ilave etmek gereklidir, çünkü tavuk yumurtalarının aksine, kaz yumurtaları çok yoğundur.

Hoş olmayan bir koku hissederseniz, en iyisiriske girer ve böyle bir yumurta yemeyin. Onları da kızartın, elinizden gelen her şeyi kavurmaya değer. Kaz tüyü yumurta ile pişirecekseniz, o zaman taze yumurta almaya çalışın, daha sonra özel bir koku kalmayacak, ama tadına bakarsanız "dün olanlar" dan çok daha nazik olacaksınız.