üzümden ne yapılabilir

Kış için ev üzümlerinden neler yapılabileceğini bilmeyenler için, bazı fikirler sunacağız ve suları suyu sıkıştırıp komposto pişirmeyi ve lezzetli ve kullanışlı kuru üzüm hazırlamayı söyleyeceğiz.

Üzümden meyve suyu nasıl çıkarılır?

maddeler:

  • üzümler olgunlaşmış;
  • şeker - tatmak için.

hazırlık

Hasat ettiğiniz hasat beyaz üzüm ise,bundan sonra suyu hazırlamak için yalnızca meyve sıkacağı kullanmaya, çileklerin ön yıkamasına, biraz kurutmaya ve kümeleri kesmeye yeter. Kırmızı çeşitlerin üzümleri daha yapışkan bir ete sahiptir ve bu daha esnektir ve yalnızca bazı ön işlemlerden sonra maksimum bir meyve suyu verir. Örneğin, üzüm, bir mikrodalga fırında birkaç saniye ısıtılabilir veya sıcak suyla bir tencerede birkaç saniye ısıtılır, 75 derecelik bir sıcaklığa ısıtılır ve ancak daha sonra cihazla işleme tabi tutulabilir.

Ortaya çıkan meyve suyu emaye veyakaynatın, şeker ilave edin ve bütün kristallerin erimesine izin vererek kaynatın ve kaynatın.

İçeceği sterilize edilmiş kuru kapların üzerine dökün, kapakları beş dakika süreyle kapatılmış olarak kapatın ve kendiliğinden sterilize etmek için tamamen soğutulana kadar sıcak bir "kaplama" yöntemi ile imha edelim.

Komposto üzümlerden nasıl yapılır?

maddeler:

2 litrelik teneke kutular için hesaplama:

  • olgun üzüm - 0.6 kg;
  • süzülmüş su - 1,2 - 1,5 l;
  • şeker kumu - 220-260 gr.

hazırlık

En lezzetli komposto kırmızı üzümden yapılırkokulu çeşitleri. Bu durumda hem içkinin tadına hem de rengine sahip olacaksınız. Üzüm komposto hasatından önce doğrudan kesilir, onlardan ayrılarak meyveleri sıralar ve ayrıca onları durulayıp kurutur. Steril tenekelerde gerekli miktarda üzümle uykuya dalıyoruz ve dik kaynar suyla dolduruyoruz. On beş dakika sonra, komposto için sıvı tabanı bir tencereye dökülür ve şekerle şekerlendirilir. Kristaller sıkça karıştırılarak tamamen eritilmeli ve şurup kaynar. Beş dakika pişirdikten sonra, üzüm üzeri konteynırların üzerine tatlı sıvı dökün, mantarlayın ve kendiliğinden sterilizasyon için sıcak bir "kaplama" altına çevirin.

Üzümden kuru üzüm nasıl yapılır?

Hazırladığımız komposto ve meyve suyu, let'süzümlerden leziz ve son derece kullanışlı kuru üzüm yapmaya çalışın. Bunun için üzümler sadece çukurdan çekilmelidir, aksi takdirde ürün hafifçe bir amatörce koyulur.

Kurumuşu hazırlamak için en doğal yolGüneşin üzüm kurutması ve kurutulmasıdır. Bu süreç uzun, ancak ekonomik ve düşük maliyetlidir. Katılımcı koşullarına bağlı olarak, yirmi ila otuz gün arasında sürecektir. Bunun için üzümler, küçük parçalara ya da münferit meyvelere bölünerek bir fırın kâğıdına ya da herhangi bir boş levhaya yerleştiririz. Ham maddeleri böceklerden korumak için, bir gazlı bez veya sivrisinek filesi ile örtmek gerekir.

Kurumayı hızlandırmak için, bazı ev hanımları kaynar soda çözeltisinde beş saniye boyunca üzüm dururlar ve bundan sonra yıkanır ve kurumaya bırakılır.

Güney bölgelerinde, üzüm gölgede kurutulur, çünküYüksek hava sıcaklığı orta iklim koşullarında güneşte elde edilen sonuç ile aynı sonucu verir. Ancak, bu durumda yararlı özellikleri, bitmiş ürün daha içerecek ve kurutulmuş kuru üzüm görünümünü, güneşte daha çekici kurutulmadı.

Üzümlerin kurutulmasını hızlandıracaktır.fırın. Bunu yapmak için, üzüm veya küçük küme parçalarını bir fırın tepsisine serin ve 70 derece ısıtılan fırının üst seviyesine yerleştirin. Kurutmak için çilek boyutuna bağlı olarak, ortalama iki gün gereklidir.