üzüm tarifi marmelatı

Kış için mükemmel bir çeşit boşluk - marmelatüzüm. Böyle mükemmel bir muamele çay için iyidir ya da çeşitli şekerleme ürünleri yapmak için kullanılabilir. Tabii ki, üzüm marmelatının hazırlanması için yalnızca sofra çeşidinin üzümlerini kullanmak gereklidir.

Şekersiz Gürcüce üzümlerden alınan marmelat

Üzümden marmelat nasıl hazırlanacağını öğrenelim. Tatlı bir üzüm seçin. Ahşap kaşıkla karıştırarak, emaye tencerede pişirin. Dara ve kapaklar sterilize edilir.

hazırlık

Çilekleri dikkatle krestten ayırın ve dikkatliceÇalışan soğuk suyu ile yıkıyoruz. Şimdi kısaca çikolatayı kaynar suyun içine koyun, biraz kabartma tozu eritilir (5 kg üzüm için, 0.5 yemek kaşığı soda için). Yaklaşık 5 dakika sonra suyu boşaltın, meyveleri ezin ve meyve suyu ve hamuru deriden ve tohumlardan ayırmak için nadir bulunan bir elekten geçirin. Ortaya çıkan sürtünen kütle temiz bir tavaya aktarılır ve hazır olana kadar orta-düşük sıcaklıkta kaynatılır. Sürekli karıştırarak yanmamak. Sıcak bir şekilde küçük steril cam kavanozlarda paketleyeceğiz. Marmelat yüzeyinde kabuk oluştuktan sonra, soğuduktan sonra mühürleyeceğiz.

Üzümden marmelat reçetesi

İçindekilerin hesaplanması:

  • 2 litre üzüm suyu için - 1,5 kg toz şeker.

hazırlık

Durulayın demetleri ve dikkatlice ayırınçilek. Onları bir tencereye koyduk ve düşük sıcaklıkta sürekli karıştırarak kaynatırız. Yoğrulur, biraz pişirir, sonra şeker ile uyur ve kalınlaştırmadan önce birkaç kez pişiririz. Nadir bir elekten geçen sindirim filtresi aralığında.

Üzüm marmelatları

İçindekilerin hesaplanması:

  • 2 kg masa üzümleri için - 200 gram üzüm şarabı (aynı renk) + 1 kg toz şeker.

hazırlık

Üzüm yıkanır, çilekleri özenle ayırırıztaraklar, bir tencereye koyun, şarap dökün ve orta-düşük ısıda sürekli karıştırarak kaynatın. Nadir bir elekten geçirip şeker ekleyip çözdükten sonra birkaç adımda hazır hale gelene kadar kaynatacağız. Sterilize kavanozlarda hazırlıyoruz.

Ayva ile üzüm hünnabı

maddeler:

  • üzüm meyveleri - 1 kg;
  • ayva - 200 g;
  • Limon - 0.5 PS;.
  • şeker - 100 g

hazırlık

üzüm henuzu

Temiz üzümler (tarak olmadan) kaynar,Serin ve seyrek elekten geçirin. Ayva'yı her biri 4 parçaya bölüyoruz, çekirdek kutularını tohumlarla çıkarıyoruz, limon suyu serpip küçük ısırıkları küçük parçalara kesin (veya bıçakla). Üzüm suyu ile karıştırın, şeker ekleyin ve pişinceye kadar düşük ısıda kaynatin.

Üzüm jölesine jelatin veya agar-agar ekleyebilirsiniz (bu işlemin sonunda yapılır), böylece daha iyi korunur.

Aile sofrasında bir fincan çaya, armut veya karpuz kabuğundan marmelat da servis edebilirsiniz.