kış için üzüm suyu

Ev yapımı üzüm suyuinanılmaz derecede yararlıdır. üzüm beyin koyu yararlı etkileri, görme C, PP, A, B, suyu - folik asit, organik asitler, demir, çinko, bakır, fosfor, sodyum, birçok vitaminler içerir. Bir meyve suyu ışık üzüm de bağışıklık sistemini güçlendirir olan, demir açısından zengin bir şehirdir. Ama aynı zamanda bu lezzetli içeceğin kullanımı için bazı kısıtlamalar vardır. Üzüm suyu kalori bakımından çok yüksektir, nedenle aşırı kilo olan kişiler için kullanmak tavsiye edilmez. Ayrıca diyabet, hipertansiyon ve mide hastalıkları muzdarip insanlar için kontrendikedir.

Kışın üzüm suyu için reçete

maddeler:

  • üzüm - 10 kg;
  • Şeker - tat.

hazırlık

Önce üzümleri hallederiz, şımarık olanları çıkarırızve halsiz meyveler. Dallardan kesilen iyi üzüm gerekli değildir. Dikkatle üzümlerimi demleyin ve meyve suyu kabına koyun. Çilek sayısı sınırdan daha yüksek olmamalıdır. Şeker eklemeyi planlıyorsanız, şimdi onları çilek serpiştirmeniz gerekir. Şimdi sokovarki'yi kurmaya başlıyoruz: Alt bölümde su döküyoruz ve üstten suyu için bir rezervuar koyduk, üzeri üzümlü bir kap koyuyoruz. Sokovarku'yu ocağın üzerine koyduk, bir kapakla örtün ve ateşi açın. Meyve suyunun hazırlanması yaklaşık bir saat sürecektir. Bundan sonra klibi hortumdan çıkarın ve suyu bir tencereye boşaltın. Hemen teneke kutuya sıcak su dökün. Bundan sonra, harcanmış meyveleri çıkarıyoruz, yenilerini koyuyoruz ve meyve suyunun yeni bir bölümünü hazırlamaya başlıyoruz.

Kış için üzüm suyu yardımıyla üzüm suyu

maddeler:

  • üzüm - 5 kg.

hazırlık

Sarmaşıkları şubelerden ayırın, küçük boy vehasar görenleri atılır. İyi çilek benimdir ve meyve sıkacağı yardımıyla meyve suyu sıkıştırın. Bundan sonra, birkaç kat katlanmış gazlı bezle iki kez filtreliyoruz. Meydana suyu 60 derece ısıtıp birkaç saat demlenelim. Bundan sonra, meyve suyu hafifçe diğer tencereye dökülür ve böylece tüm tortu eski tencerede kalır. Ateşin üzerine bir kap sıkıştıracak, 90 derecelik bir sıcaklığa ısıtıp steril kavanozlara döküp hemen koyuyoruz.

Kış için elma üzümü suyu

maddeler:

  • üzüm - 10 kg;
  • elma - 5 kg.

hazırlık

Üzümlerim, çilekleri yapraklardan ayırırız vedallar ve meyve sıkacağı boyunca bırakın. Ortaya çıkan meyve suyu bir tencereye dökülür. Benzer şekilde, elma suyunu sıkıştırın ve üzüm suyu ile bir tencereye dökün. Karışımı neredeyse kaynatın, kutulara koyun ve yaklaşık 20 dakika boyunca sterilize edin, sonra tekrar sarın.

Kışın üzüm suyu nasıl hazırlanır?

maddeler:

  • Muscat üzümleri - 5 kg;
  • Su - 2 ul;
  • şeker - 1 kg.

hazırlık

Üzümler dikkatle benimkidir, çileklerifırçalar, bir emaye kabın içine koyun ve su dökün (2 litre). Ateşi koyduktan sonra kaynatın ve yaklaşık 30 dakika pişirin. Sonra tavayı ateşten çıkarın ve içerikler filtrelenir. Elde edilen meyve suyundaki şekeri boşaltın ve tekrar ateşe atın, kaynatın ve 10 dakika kadar kaynatın. Şimdi suyu suyu hazırlanmış steril kavanozlara dökün.

Kışın üzüm suyu nasıl yapılır?

Bu tarife göre, elinizde özel bir cihaz olmadığında meyve suyu hazırlayabilirsiniz - ne bir sovachark, ne de bir meyve sıkacağı.

maddeler:

kış için üzüm suyu hazırlamak

  • üzüm.

hazırlık

Üzüm yıkanıp su boşaltılır. Çilekleri elle eziyoruz veya bir et kıyıcısından geçiyoruz. Ortaya çıkan kütleyi bir süzgeçten geçirin ve ardından gazlı bezin üzerine geri atın. Preslenmiş püre içinde 1 litre haşlanmış suyu 10 kg hamur başına 1 litre suya dökün ve tekrar filtreleyin. Birinci ve ikinci presleme suları karıştırın. Tencereyi suyun içindeki yangın üzerine koyun ve kaynatılmadığı sürece 15 dakika ısıtın. Sadece bu saatten sonra suyu kaynatın ve hemen teneke kutuların üzerine dökün.

Aynı prensibe göre, kışın kullanışlı bir kabak suyu hazırlayabilirsiniz.