evde kış için üzüm suyu

Üzüm suyu için önemli bir değere sahiptir.Bu nedenle evde kışın hasat edilmesi uygun olur. Herhangi bir hazırlama yöntemiyle üretilen ürün konsantre edilir ve kullanılmadan önce su ile seyreltilmesi gerekir.

Kış için üzüm suyu yardımıyla üzüm suyu

maddeler:

  • olgun üzüm beyaz çeşitleri;
  • Şeker (gerekirse) - tadına bakın.

hazırlık

Bir meyve sıkacağı varlığında üzüm suyupişirmek çok kolay olacak. Bölgenizdeki kümeler yırtılırsa ve saflıklarından kesinlikle eminsiniz ve kimyasallarla muamele görmüyorlarsa yıkanamazlar, ancak hemen meyve suyu hazırlamak için kullanılırlar. Bunun için çilekleri demetlerden yırtıp uygun bir tekneye koyuyoruz. Bundan sonra, bunları hazır suyunu alıp meyve sıkacağı ile geçelim. Üzüm türüne ve tatlılık derecesine bağlı olarak, kütüğe granül şeker eklenmesi gerekliliğini bağımsız olarak belirliyoruz. Tüm suyu bir emaye kaba dökün, gerekirse şeker ekleyin ve onu periyodik karıştırma ile kaynatın. Bundan sonra, iş parçasını üç dakika kaynattık, sonra steril ve kuru kavanozlara dökdük, mühürledik ve kapakları indirdik. Gemileri sıcak bir şeyle sarıyoruz ve yavaşça soğumasını bekleyelim.

Kış için elma üzümü suyu nasıl suyu ocaklarında pişirilir?

maddeler:

  • olgunlaşmış üzüm - 1,5 kg;
  • olgun elmalar - 1,5 kg;
  • tanecikli şeker - 300 g.

hazırlık

Bir üzüm-elma hazırlamaya hazırlanıyormeyve suyu, serin akan suyun altında yıkayın ve boşaltın. Alt kap ünitesi su dökün ve meyve suyu toplamak için üst tepsiyi ayarlayın. Biz delikli bir üst katman (kevgir sokovarki) sahip ve ona üzüm koydu. Çilekleri aynı sayıda elma ile tamamlıyoruz. Bu ikiye gereken, tohum çekirdek kaldırmak ve hamur segmentleri kesmek. Pritrushivaem üzüm ve şeker elma yarım porsiyon, bir kapak ile kapatın ve güçlü bir ateşe bek tablasına üniteyi koydu. Cihazın tüpünün altında uygun bir tekne yerini alıyor. Suyu, suyu ayırana kadar soba üzerinde bırakıyoruz.

Bundan sonra toplanan toplarüzüm ve elma suyunu ısıtın, granül şekerin ikinci kısmını boşaltın ve ısıtıldığında iş parçasını karıştırın, böylece bütün kristaller çözülür. Meyve suyu kaynamaya başlar ve şeker erir bozulmaz içeceği steril kavanozlara dökeriz, üstleri beş dakika pişirilir ve battaniyenin altına ters çevrilerek yavaş soğutulur ve kendiliğinden sterilize edilir.

Isabella üzümlerinden kış için üzüm suyu - tarifi

maddeler:

  • üzüm "Isabella" - 1,5 kg;
  • Şeker (gerekirse) - tadına bakın.

hazırlık

Üzüm suyu yapımı teknolojisi"Isabella" ve diğer kırmızı çeşitleri beyaz çilek içeceğinin hazırlanmasından biraz farklıdır. İlk tarifi gördüğünüz gibi, bir meyve sıkacağı üzerine beyaz üzüm koyduk ve derhal prizden gerekli ürünü aldık.

Kırmızı üzüm durumunda girmek zorundasınbiraz farklı. yıkandı, meyve kümelerinin ilk ezilmiş ve daha sonra, üzüm hamuru üzerinde yarım litrelik bir kova ile ilgili olarak alarak vodichkoj saflaştınldı dökün ve 70 dereceye kadar karıştırılarak bir emaye pota kütle ısınmaya gerekir. Ardından hisse kırk dereceye soğutulur. Ancak o zaman bir meyve sıkacağı ile kütlesini atlayabilirsiniz.

Ortaya çıkan meyve suyu emaye kap içine boşaltılır,İstenirse şeker ekleyin, stok kaynatın ve kristaller içinde eritin ve kuru, steril kavanozların üzerine dökün. Damarları steril kapaklarla sıkıca kapatır, tabanı çevirir, sıcak bir şeyle sararız ve yavaşça soğumasını bekleriz.