Üzüm üzümlerinden kuru üzüm

Üzümden üzüm, evde pişirilmişşartları lezzetli, tatlı çıkıyor ve uzun süre saklanabiliyor. Çavdar kırpıntılarının yanı sıra fırın ve tatlılarda da kurutulmuş meyveleri kullanın.

Kuru üzüm üzümü nasıl?

En basit ve en yaygın olanlarından biriçileklerin güneş altında bırakıldığı üzüm kurutma yöntemi. Ayıklanmadan önce üzümleri temizlemeyin ve çürük veya hasar görmüş meyveleri çıkarın. Daha sonra, meyveler kağıtta veya ızgarada güneşin üzerine yerleştirilir ve tamamen kurumaya bırakılır, üzümler her üç günde bir döndürülür.

Bu yöntem hem beyaz üzümlerden kuru üzümlerin hazırlanması hem de karanlık meyvelerdeki kuru üzüm için uygundur.

Ortalama olarak, güneşte kurutma yaklaşık bir ay sürer,ancak kurumadan önce sıcak çaydanlıkları düşürerek işlemi hızlandırabilirsiniz. İnce üzüm çok güçlü olmayan bir soda solüsyonunda (1 su bardağı suyun 1 çay kaşığı soda) muhafaza edilmeli, konsantrasyon daha yüksek (1 çorba kaşığı litre başına). Çilek yüzeyinde sodalı çözelti içerisine batırma işlemi sonucunda nemin bırakılmasını önleyen balmumu plak tahrip edilir ve mikro çaprazlar oluşur.

Kuru üzüm nasıl yapılır?

Kuru üzüm üzüm kuru için en iyi yolu, çilek doğrudan güneş ışığına maruz değildir, bu renk ve daha fazla besin kalır.

Hasar görmemiş meyveleri bir ızgarada düzenledikten sonraveya bir kafesin üzümleri, bir gölgelik veya iyi havalandırılmış, kuru bir odada kurutulur. Yaklaşık 20-30 gün sonra kuru üzüm hazır olacak. Kurutma sırasında çileklerin üniform bir şekilde kurutulmasını unutma.

Evde üzümden kuru üzüm hazırlama

Bulutlu bir havada bir evin koşullarında, üzümfırında kurutmak uygundur. Bu kurutma yönteminin bir sonucu olarak pek çok besin öğesi depolanmaz, ancak işlem daha az zaman alır.

Üzümden kuru üzüm yapmadan önce,pişirme tabakaları parşömen ile kaplıdır. Çilek fırın tepsilerine eşit olarak dağıtılır ve 90 derecelik ön ısıtma fırınına yerleştirilir, en iyi yol, nemi buharlaştırmak için kapıyı açmaktır. Üzüm kırıklığından sonra sıcaklığı 70 dereceye ayarlayın ve hazır oluncaya kadar kurumaya devam edin. Bu yöntemle, kurutma 30 saati aşmayacaktır.