Üzüm Nasıl Yapılır

Kuru kuru üzümde, kurutulmuş meyvelerin bol miktarda tatlandırıldığı kuru üzüm bulunur. KuruĢlerin nasıl hazırlanacağı ile ilgili tüm ayrıntılar için, aĢağıdaki materyalde anlatacağız.

Evde üzümden kuru üzüm nasıl yapılır?

Eğer sıcak bir gün bulursanız, en basitKurutma güneş altında kurumaya neden olur. İşlemi hızlandırmak için, kısa sürede çileklerin soda ile ağartılmasına yardımcı olacağız, ancak bu adımı atlayıp hasat işleminin daha dikkatli yoluna dikkat edeceğiz.

Kuru üzüm için, taze ve bütün meyveleri seçinönce durulanmalıdır. Sonra üzüm ana dalı makasla kesilir ve kuyrukları çilek üzerine bırakır. Üzümleri ince bir kafes, gerilmiş gazlı bez veya bambu ızgaraya yayın. Böyle bir kurutma yüzeyi, sıcak havanın çilek arasında eşit bir şekilde dolaşmasına yardımcı olacaktır.

Üzümleri güneşte 2-3 gün bırakın, değil deEn az günde bir kez çilek karıştırmayı unutarak. Kuruduğunuzda üzümler gazlı bezlerle kaplanırlar, böcekler üzerine oturmazlar. Zaman geçtikten sonra kuru üzümleri deneyin ve istenilen kuruma derecesine ulaştıysa, kapalı bir kaba koyun ve oda sıcaklığında karanlık bir yerde saklayın.

Bir kurutucuda kuru üzüm nasıl yapılır?

Güneşli sezonun dışında, kuru üzüm hasat edilebilirKurutucuda. Kurutma işlemini hızlandırmak için, kaynar suda çileklerin ağartılmasına yardımcı olun. Yarım dakika sonra, meyveler çıkarılır ve kurutulur, daha sonra kurutucular ızgaraya dağıtılır ve bir gün için cihazda bırakılır. Bir süre sonra kuru üzümün kullanılabilirliğini kontrol edin ve gerekirse kuruma süresini artırın.

Ev yapımı kuru üzümleri kuşburnumdan nasıl hazırlarsınız?

Sultanı bir kaynar soda çözeltisine daldırın (çaybir litre su için bir kaşık soda) birkaç saniye. Daha sonra, meyveler kurutulur ve bir fırın tabakasına yayılır. Üzümleri, hava dolaşımı için kabin kapısını açarak, günde 50 dereceye kadar önceden ısıtılmış bir fırında yerleştirin. Kurutma en iyi 8-12 saatlik periyotlarda yapılır.

Siyah chokeberry'den kuru üzüm nasıl yapılır?

maddeler:

  • chokeberry - 1,4 kg;
  • Şeker - 940 g;
  • Su 480 ml;
  • sitrik asit - 1 çay kaşığı.

hazırlık

Basit bir şurup pişirin ve içine meyveleri 10 saniye daldırın. Kurutulmuş çilekleri kuru ve ızgaralı kurutucuya yatırın. Siyah kirazı 24 saat boyunca özel bir kurutucuda kurutun.