üzüm reçeli

Üzümden kalın aromatik reçel -kış için lezzetli hasat. Lezzetlerin tutarlılığı pişirme için uygundur ve alışılmadık tadı herhangi bir çanağı dönüştürür. Bu muhteşem tedaviyi hazırlamak oldukça basit, kesinlikle beğeneceğiniz sonuç.

Kışı Isabella üzümlerinden nasıl sıkarsınız?

maddeler:

  • üzümler - 775 g;
  • şeker - 245 g;
  • limon suyu - 25 g.

hazırlık

Önce üzümleri düzgün şekilde hazırlayın. Reçel için büyük çilek seçmek daha iyidir, daha sonra kemikleri zorlanmadan çıkartabilirsiniz. Olgun ve yumuşak üzüm kullanıyorsanız, hamuru kemiklerle birlikte bir kaba sıkıştırın, sonra karışımı birkaç dakika pişirin ve geniş bir elekten geçirin. Böylece, kemikler sıkışmamaktadır. Şimdi bu karışımı, işlenmemiş soyma ile birleştirerek karıştırın.

Tohumsuz üzüm şeker dökün, taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Minimal bir ateşle koyun, kitle patlayana kadar bekleyin ve bu modda 20 dakika pişirin.

Reçel hazırlığı, kurnazlık testi ile değil de kontrol edilebilir: tabağı buzdolabına yaklaşık 10 dakika kadar koyun ve pişirmeden yarım saat sonra bir kaşık bir reçeli bir tabağa koyun ve bir dakika için buzdolabına geri koyun. Tepsiyi sıkışarak çıkarın ve parmağınızı sürükleyerek bir yiv oluşturarak sallayın. Hemen şişmiyorsa - reçel hazır! Ve kütlesi ince ise, birkaç dakika daha pişirin.

Hafifçe soğutulmuş reçel, sıcak steril bir kap üzerine yayılır ve kapaklar ile kapatılır.

Kishmish üzümlerinden gemi - tarif

maddeler:

  • küflü - 965 g;
  • şeker - 735 g;
  • limon.

hazırlık

Önce üzüm hazırlayın. İyice durulayın, kir ve kuyrukları çıkarın, dallarda çilek çıkarın. Şimdi doğrudan sıkışma sürecine geçin. İlk önce bütün çilekleri uygun bir tavaya, tercihen de emaye koyun. Bu kabı bir soba üzerine koyun ve çilekten suyu almak için biraz ısıtın. Şimdi bir dilim limon ekleyin ve şeker serpin. Pişirmenin bu aşamasında, sık sık ve oldukça fazla miktarda oluşan köpüğü sürekli olarak karıştırıp kaldırmayı unutmadan, yangın ekleyin ve gelecekteki sıkışmayı hazırlayın. Reçel yeterince kalınlaştığında hazır olacak.

Böyle bir incelik, hemen soğumaya başladığı anda denenebilir. Sterilize kavanozlarla kapatıp kışa hazırlayabilirsiniz. Yemekler soğudukça daha yoğunlaşacaktır.