Günümüzde, burada ve dükkanlar raflarında bulunan egzotik meyveler, pek az kişi tarafından şaşırtılabilir.

Sadece doğa tarafından insan tarafından ödül verilmekle kalmadıbu tür eserlere hayran olma fırsatı. Böylece herkes, herhangi bir meyveyi tadabilir ve eşsiz lezzetlerle deneyebilir. Ama sadece tat işinde değil! Tüm bu meyveleri en azından bir yerde gördüyseniz bunun gerçek renkli bir cennet olduğunu anlayacaksınız. Gökkuşağının renklerinden daha diktir! Bana inanma! Sonra bak ve hatırla!

1. Ejderli Meyve

pitahaya

Alışılmadık bir meyve, bir kaktüsün bir meyvası olarak düşünülür ve hattadış kabuğu dikenli bir kök mahsulünü andırıyor. Orta Amerika ve Güney Amerika'da olduğu gibi Meksika'da da ejderhanın meyveleri yetiştiriliyor. Pek çok ülkede aynı zamanda bir ejderha incisi veya çilek armutu olan Pitaya olarak da bilinir. Bu meyve, çilek ve armut karışımını anımsatan hoş bir tatlı tadı vardır. Pitaya ya bağımsız bir yemek olarak ya da votka ya da her çeşit tatlıya mükemmel bir katkı olarak kullanılır. Ancak, ejderhanın meyvesini denemeden önce, pide hamurunda çok miktarda siyah tohumdan kurtulmanız gerektiğini unutmayın.

2. Kivanoe

işaret etmek

Bölgede yetişen egzotik meyvelerAfrika, Kaliforniya, Şili, Avustralya ve Yeni Zelanda. Dünyanın birkaç ismi var: Afrika boynuzlu bir salatalık, salatalık salatalık, boynuzlu kavun, bir angüria. Formunda kavun ve salatalık hibritine benzemektedir. Kiwano'nun tadı oldukça sıra dışıdır ve muz, limon ve salatalık karışımına benzemektedir. İlginç bir karışım, değil mi? Çoğunlukla dekoratif bir unsur olarak kullanılır, ancak elbette ki meyve yenilebilirdir ve yararlı vitaminlerden zengin bir zenginliğe sahiptir. Buzdolabında saklanması önerilmez!

3. Rambutan

rambutan

Rambutan Endonezya'da büyür. Çoğu kişiyi, tüylü kabuğu ve kırmızı ten rengiyle çekiyor. Korkmayın çünkü meyve çok kolay temizlenir. Tatlamak için, rambutan başka egzotik bir meyveyi hatırlıyor - Tatlı lezzetli Lychee. Bu meyve neredeyse bir daldan tüketilebilir ve eğer rambutanlı yemekler için birkaç yemek tarifi ederseniz, sofistike gurme bile şaşkına dönebilirsin.

4. Jackfruit

jackfruit

Jackfruit dünyada bir Hintli olarak bilinir.Ekmek ağacı ve Bangladeş'in ulusal gururu. Gezegende var olan tüm meyveler arasında jackfruit en büyük meyve olarak kabul edilir. Kesilmiş meyvenin kokusu, muz ve ananas karışımını andırıyor. Tadı hemen hemen aynıdır. Jackfruit çiğ yenebilir. Hamurun bazı ülkelerinde enfes bir marmelat yapın. Üzümsüz meyve meyveleri, haşlanmış, kaynatılmış, kızartılmış sebze olarak kullanılır.

5. Liches

Lichee

Bu şaşırtıcı meyvenin anavatanı kabul edilirÇin'i düşünün. Şu anda, lychee Güneydoğu Asya'nın tamamında büyümüştür. Şekli olarak, litchi kahverengi bir kemikli yoğun kırmızı kabuktaki küçük fıstığı andırıyor. Meyveyi tatmak beyaz üzümlerin hamurunu andırıyor. Çiğ formda veya çeşitli tatlılarda kullanabilirsiniz. Her durumda, bu harika meyvenin tadını kesinlikle değerlendireceksiniz.

6. Carambola

carambola

Bu meyvenin anavatanı genellikle kabul edilirKarambolanın her yerde yetiştiği Güneydoğu Asya. Carambola, kesimdeki doğru beş köşeli yıldız nedeniyle adını alan bir "yıldız meyvesi". Tatlamak hem ekşi hem de tatlı olur. Karambola ekşili çeşitleri genellikle salatada kullanılırken, tatlı çeşit üzüm, limon ve mango karışımını andırıyor. Carambola mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır ve kalorisinde de düşüktür.

7. Mangosteen

Mangosteen

Mangosteen, egzotik bir meyve veEndonezya ve Malezya'da ve Güneydoğu Asya ve Güney Asya bölgelerinde yetişir. Bu meyve sıkı, yoğun ciltli büyük mor topları andırıyor. Ancak mangosteen ile ilgili en ilginç şey, lezzet vermek için turuncuya benzeyen, et bölenidir. Bu meyvenin Kraliçe Victoria'nın gözdesi olduğu efsanesi var, bu yüzden meyveler arasında sahnelerin arkasına "kral" diyoruz.

Kumquat

kumkuat

Daha yakınlarda, birçok insan bile"kumkuat" ın şüphesi. Bugün neredeyse her mağazada bulunabilir ve şaşırmaması bile gerekmez. Bu meyve, Çin'in güneyinde, ABD, Güney Avrupa, Japonya, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu'da yetişir. Dışarıda, kumkuat elips şeklindeki küçük ateş-portakal meyvelerine benzer. Neredeyse ragbi için toplar gibidir, yalnızca çok küçültülmüş haldedir. Bu meyvenin lezzeti özeldir: Sulu tatlı notalar keskin bir ekşi tadı ile çınlamaktadır. Kumkuat hem çiğ hem de çeşitli yemekler hazırlamak için yiyebilirsiniz.

9. Tutku meyvesi

Passion fruit

Tutku meyvesinin doğduğu yer Brezilya'dır, ancak aynı zamandaAvustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Güney Afrika, Hawaii ve Filipinler'de aktif olarak yetişir. Bu meyvenin birçok ilginç ismi var: tutku meyvesi, passiflora yenilebilir, passionflower ve grenadilla. Görünüşte tutku meyvesi, kalın bir deriye sahip düzenli bir mor erik gibidir. Olgun tutku meyvesinin tadı tatlı ve sulu. Elbette, meyve çiğ yenilebilir, ancak çoğunlukla bir meyve suyu ya da bir katkı maddesi olarak kullanılır.

10. Lemoncello veya limon verderası

limon

Belki, pek çok kişi böyle bir şeyin olduğunu duymamıştır.meyve. Ancak, aynı adı taşıyan ve İtalya'nın ünlü olduğu bilinen likörün varlığından emin. Bu meyvenin vatan Dominik Cumhuriyeti Cumhuriyeti, ancak dünya çapında öğrenilen İtalya limoncello sayesinde. Meyve tadının olgun limonun tadı ile hemen hemen aynı olduğunu söylemeyin, ancak koku! Limon verderinin aroması o kadar harikadır ki, hiçbir limonun onunla karşılaştırması mümkün değildir. Harici olarak, limoncello, yoğun limon otlarıyla yeşilin arasında yoğun bir zevk alır. Ya tamamen ya da her çeşit yemek pişirmek için yemek yiyebilirsiniz.