Köpek cins Çoban kurt

Alabai veya Orta Asya Çobanının adıen eski cins savaş ve bekçi köpekleri, cinsin geçmişi 2000 yıldan daha eski. Başlangıçta, bu köpekler koyun sürülerinden kurtlardan korunmak için yetiştirildi ve bir kişiyi davetsiz misafirlerden - insanlara veya avcılardan - korumaya çalıştı.

Alabai Özellikleri

Orta Asya Çoban için, aşağıdaki özellikler karakteristiktir:

 • ılımlı saldırganlık;
 • önleyici reaksiyon;
 • güçlü bir toprak içgüdüsü geliştirdi.

Alabai'nin görünümü saygıya ilham verir - bugüçlü, yüksek, güçlü bir köpek (60 cm'lik derinliklerde), büyük bir kafa ve kısa, hacimli bir namluyla. Renk farklı olabilir - beyaz, siyah, gri, kırmızı, ten rengi. Kulaklar ve kuyruk sıklıkla bir yavru köpek hayatının ilk günlerinde durur.

Alabai Eğitim

Alabai köpeği tamamen kendi isteğiyle, bağımsızdır.sakin, özgürlük seven. Bununla birlikte, doğru yetiştirme ile paketi liderine itaat edip ailesine ve çocuklarına mükemmel bir eşlik edecektir. Bu nedenle, alabai için genellikle 6 aylıkken başlar ve 9 ayda bir köpek size zaten liderlik hissetmeli, bir namlu tutabilir ve aşağıdaki komutları bilerek eğitime dikkat etmeniz gerekir:

 • yasak "izin verilmiyor";
 • hareket "ileri";
 • "Yer";
 • "Bana";
 • "Standı".

Köpek ne hakkında sakin olmalıkasesini al, yiyecek değiştir, vb. Amacın liderinin unvanını, komutları, tonlamaları ve eylemleri yardımı ile kasıtlı ve tutarlı bir şekilde elde edin. Hâlâ bir köpekken köpeklerin davranışlarını değiştirmemekle yükümlüsünüz.

Alabama'ya Bakım

Orta Asya çobankendim sokakta değil, aynı zamanda evde oturmaya alışabilirim. Alabai cinsi bir köpeği bir dairede yetiştirmek tavsiye edilmez, yeterli boş alan olmayacak ve bu onun karakterini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çoğu zaman, birçok işletme özel bir kuş evi inşa ediyor.alabaya için. Köpek sokakta iyi hissediyor, uyku için bir kutu ve ısıdan bir kanopi var. Yürümeyi unutmayın: Bir kuş kafesinde yaşarken bile, Alabai ısınmaya, fiziksel olarak stresli hissetmelidir.

Bu ırkın köpekleri çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar;Yün, kirlere dayanıklıdır ve orman boyunca uzun yürüyüşlerden sonra bile iyi görünür. İlkbaharda güçlü molozlama meydana gelir, isterseniz yoldan köpeği tarayarak yünü çıkarabilirsiniz. Köpeğin kulaklarını temizleyin, özellikle enfeksiyon bulguları varsa, gerekirse pençeleri kucaklamayı unutma.

Cinsel olgunluk Alabai 6-8 aya,Bununla birlikte, ilk çiftleşme, 18 aydan daha erken yapılmamalıdır, ya da üçüncü östrüs ve köpekte 24 aydan daha erken yapılmamalıdır. Kızgınlık olayının 9-14 günü, Alabai'yle çiftleşmeye başlayabilirsiniz. Manuel ve serbest çiftleşme arasında ayrım yapın. Hayvanlar birbirlerine bariz bir saldırganlık göstermezler ve zaten bu tür konularda tecrübeleri varsa serbest çiftleşme mümkündür. El örgüsü yaparken, mülk sahibi köpeğine yardım ederek, onu rahatlatıp, karnını tek tek tutuyor. Saldırganlık halindeyken, bir ağızlığa takılabilirsin.

Alabai sağlıklı bir cins, hastalıklar nadiren hakimo. Ancak, kalça ve dirsek eklemi displazisi ihtimali var, bu nedenle dikkatlice köpek yiyeceğini düşünün, özellikle puppy'larda kalsiyumun eksiksiz olması gerekir.

Alabai nasıl beslenir?

Başlangıçta, beslenme yöntemini belirleyin: tamamen doğal yiyecekler veya sadece kuru gıda. Her iki yoldan da karıştırmayın!

Alabaya'ya doğal gıdalar konulması aşağıdakileri içermelidir:

 • yağsız et (sığır eti, dana eti);
 • kısmen yan ürünler;
 • pirinç papatyası, yulaf ezmesi, buğday;
 • Alabai'nin dezavantajları

 • sebzeler.

Köpeğinizin ağırlığı ile orantılı olarak, günde iki kez köpek yedin, yeterince temiz içme suyunu unutmayın!

Alabai'nin dezavantajları, onun haysiyetinden kaynaklanıyor -güç ve koruyucu içgüdü. Unutmayın ki bir kurt boğabilir bir köpek ve yokluğunda başka bir köpek olmalısın. Alabai'nin eğitimine çok özenli davranıp durumu övgü, yasak veya özgürlük vermek için durumu açıkça analiz etmeli ve köpek içindeki davranışını ayarlamalısın. Köpek eğitimini uygulamalı ve çoban köpeğinizle karşılıklı anlayış içinde olmalıydı. Ancak o zaman, ailenizin en sadık arkadaşı ve korkusuz koruyucusu olacak!